Kadınlarda hormonal dengesizliğin nedenleri ve tedavisi

Aşırı kafein tüketimi, kalitesiz kozmetik ürünler, sağlıksız beslenme, uykusuzluk ve bunlara benzer birçok yaşam tarzı alışkanlığı hormonlarınızın dengesini bozabilir.

Kadınlarda görülen hormon dengesizlikleri çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Yaşlanmakta olan bir kadının normal olarak kabul edebileceği belirtiler ve duygular aslında bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile kolayca dengelenebilen bozuk hormonlardan kaynaklanmaktadır.

İşte hormonal sorunlara neden olan ana faktörler.

Stres

Hormonal dengesizlik bugünlerde oldukça yaygındır. Asıl suçlu, kortizolün yükselmesine neden olan kronik stres. Kortizol, ana stres hormonudur. Kortizol'un işi, kan basıncını yükseltmek, kan şekerini ve bağışıklık sisteminizi düzenlemektir. Burada doğabilecek sorun, kronik stres altındaysanız geri tepmesidir.

Sorun şu ki, çoğumuz koşturup duruyoruz. Tüm bu stres hormonları zamanla tahribata yol açıyor ve özellikle göbek bölgenizde, yağ depolamanıza neden oluyor. Yüksek kortizol seviyeleri ayrıca depresyon, gıda bağımlılığı ve şekerle ilgili isteklerle de bağlantılıdır. Böylece çerezler ve işlenmiş yiyecekler gibi yanlış yiyecekleri seçersiniz. Yüksek kortizol, özellikle östrojen, insülin ve tiroid ile ilgili problemlerli de çoğaltır.

Yaşlanma

Yaşla birlikte, hem erkekler hem de kadınlar daha az testosteron üretir, bu da göğüslerde ve kalçalarda daha fazla yağ birikmesine neden olur. Kadınlar normalde saç köklerini ve cildi koruyan ayrıca iştahı azaltan östrojen üretirler. Daha düşük östrojen ve testosteron seviyeleri kemiklerinizi ve cinsel dürtünüzü zayıflatabilir ve ayrıca saç dökülmesini ve kalp hastalıklarını tetikleyebilir.

Ne yazık ki, tiroid beziniz yavaşlar ve onunla birlikte metabolizmanız da yavaşlar. Daha kolay üşürsünüz. Hücreleriniz sabahları kan şekerinin yükselmesine neden olan insülin hormonuna karşı giderek daha duyarsız hale gelir. Kan şekeri yükselmesinin bir sonucu olarak, kendinizi tam olarakiyi hissetmeyebilir ve karbonhidratlar için daha güçlü isteklere maruz kalabilirsiniz. Kilit nokta, doğru gıda, uyku, egzersiz ve detokslar ile yaşlanma ile ilişkili birçok hormon problemini tersine çevirebilmesidir.

Egzersiz

Egzersiz, sağlığı yönetme ve hormonlarınızı dengelemenin önemli parçası olmakla birlikte, uygun şekilde yönetilmediğinde çok kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Ağır egzersizler, vücuda çok fazla stres uygular. Benim tavsiyem, kalori yakmak için takıntılı bir istekle çok fazla egzersiz yapmayı bırakmak ve daha akıllıca egzersiz yapmaya başlamak. Haftada birkaç kez yoga, meditasyon veya yürüyüş yapın.

Spor rutininize 'aralıklı antreman' olarak da bilinen patlama egzersizini ekleyin. Aralıklı antreman, toparlanma olarak orta düzeyde egzersiz ile kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersiz içerir. İnanılmaz derecede verimli ve uzun vadede kortizol oluşturucu yan etkisi olmaz. Aynı zamanda büyüme hormonunu yükseltmede inanılmaz derecede etkilidir.

Toksinler

Hormonlarınızın doğal sinerjisini bozan günlük yaşamınızda maruz kaldığınız birçok yapay kimyasal var. Bunlardan biri de ksenoöstrojenler olarak bilinen ürünlerdir. Bu ürünler, gerçek östrojene benzer bir yapıya sahiptir ve vücudunuzda östrojen gibi davranır. Ksenoöstrojenler doğal hormonlarınızı kaçırır ve üreme ve gelişimsel problemleri doğurur. Tipik bir günde, diş macunu, deodorant, güneş kremi, gıda koruyucuları, yiyecek kutularının astarı, birçok çeşit plastik ve duvar kaplamalarında yedi yüzden fazla ksenoöstrojen ve diğer endokrin bozuculara maruz kalıyoruz.

Hormonal dengesizliğin belirtileri

İşte hormonal dengesizliğin en yaygın belirtileri.

Kilo alımı: Aşırı kortizol, progesterona oranla çok fazla östrojen ve düşük tiroid fonksiyonu kilo almanıza neden olabilir. Her bir hormon farklı yerlerde yağ birikimine yol açar; kortizol karın bölgesinde, aşırı östrojen kalçalarda ve tiroid her yerde. Ayrıca tiroid hormonunun dengesizliği sonucu saç dökülmeleri ortaya çıkabilir.

Düşük cinsel dürtü: Düşük libidoların yaklaşık yüzde 70'i testosteron, östrojen, progesteron, tiroid ve kortizol arasındaki karışma ile ilgili hormonaldir.

Göbek yağı: Yüksek kortizol ve insülin bloğu, göbekde yağ birikimine yol açabilir.

Soğuk eller ve ayaklar: Düşük tiroid işlevi, kaynakları termojenez (ısı üretimi ve yağ yakma) gibi faaliyetlerden uzaklaştırır. Ayrıca, dengesiz sindirim, daha az bağırsak hareketi ve kabızlık yaşamanıza da neden olabilir.

Anksiyete: Hormonlarınız için kontrol sistemi kapalı olduğunda; endişeli, depresyonda veya ikisinin bir kombinasyonunu hissedebilirsiniz. Depresyonu olan kişilerin yarısı yüksek kortizole sahiptir.

Hormonlar; duyguları, beyin kimyasallarını, davranışları, bağışıklık sistemini ve gıdayı nasıl enerjiye dönüştüreceğinizi etkiler. Hormonlarınız dengede olduğunda, ne çok yüksek ne de çok düşük olduğunda, elinizden gelenin en iyisini yaparsınız ve iyi hissedersiniz. Ancak, dengesiz olduklarında hayatınızı; yorgunluk, şeker tutkusu, kilo kaybı direnci, şişkinlik, göbek yağı, uyku, endişe veya sinirlilik ve sürekli stres gibi çeşitli semptomlarla sefil hale getirirler.

Uyuşuk, huzursuz, ürkütücü, huysuz, endişeli ve depresyonda hissedebilirsiniz. Kadınların doktorlardan aldığı mesaj, yaşlandıkça böyle hissetmenin normal olduğudur. Ama gerçek şu ki, normal değil. Hormonlarınızı yeniden dengeleyebilir ve gerçekten iyi hissedebilirsiniz.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

altinin faydasi..... googleden sebebini bulabilirs 22-07-2019 12:02:57

kadin hormonlarini en iy idengeleyen altindir....... kadinlara altin bilezik, küpeler takinizki, erkeklesmesinler...

YORUM YAZ