Kadınlar obeziteye daha yatkın

Son yılların en sinsi hastalığı olan obeziteye yakalanma oranı kadınlarda erkeklerden daha fazla.

Çağın hastalığı obezite, her geçen gün kadın, erkek ve çocuk demeden insanları pençesine düşürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ciddi bir sağlık sorunu halini alan obezite hakkında bilgi veren Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Can Keçe, "Hayatımızı kolaylaştırmak için var olan ama aslında bizi hareketsizleştiren alışkanlığa dönüştürdüğümüz birçok eylem içindeyiz. Sonuç olarak obezite kaçınılmaz… Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında obezite yerini almaktadır” diyerek konula ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Hastalık düzeyindeki şişmanlığa dikkat!

"Türkiye'de obez insan sayısı çok fazla ve giderek artıyor. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı obeziteye karşı yoğun bir çalışma hatta savaş içine girdi. Obezite, sağlığı bozacak derecede vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi ya da diğer bir deyimle erişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama yüzde 30 'dan fazla yağ olması, erkeklerde de yüzde 25'ten fazla olmasıdır. İleri derecede şişmanlık (Morbit Obezite) ise kişinin sağlığını tehdit edecek ve yaşam süresini etkileyecek boyutta olması ve hastalık düzeyinde şişmanlıktır.

Genetik yatkınlık obeziteye yakalanma riskini artıyor

"Yaşam koşulları, beslenme alışkanlıkları ve genetik yatkınlık nedeniyle kişi obez olabilir. Tüm dünyada özellikle çocukluk çağı obezitesindeki artışın sadece genetik yapıdaki değişikliklerle açıklanamayacak derecede fazla olması nedeniyle, obezitenin oluşumunda çevresel faktörlerin rolünün ön planda olduğu kabul edilmektedir. Biz aslında "U tipi” bir hayat yaşıyoruz.

Evden çıkıyoruz, asansöre binip garaja gidip araba, oradan işimize ve yine asansörle işe ve sonra yine ev… Hareketsizlik, masa başı iş yapmak, günlük işlerimizi egzersiz yapmadan halletmeye çalışmak gibi bir çok sebebi var. Beslenmemize de dikkat etmiyorsak, stres de yaşıyorsak çok fazla ilaç tüketiyorsak obezite kaçınılmaz… Paketlenmiş gıda tüketimini de unutmamak gerekiyor. Bir hamburger ve patates kızartmasında 2 bin kalori var. Oysaki bir insanın günlük kalori ihtiyacı bin 800'dür.”

"Kadınların hormonları daha çabuk etkilenebiliyor. Doğum neticesinde de kilo alıyorlar. Ruhsal travmalar da çok etkili olabiliyor kadınlarda. Obezite ile ilgili çözüm noktasında birçok tedavi şekli var. Spor, diyet gibi faktörleri kişi tek başına yapabilir. İşin cerrahi kısmına geçmeden diğer basamaklardan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle hayat tarzımızı değiştireceğiz. Hareketli bir tarz geliştirmeliyiz. Bir durak önce inip işimize yürüyerek gitmeyi tercih edelim.

Asansör yerine merdiven kullanalım. U tipi bir hayattan vazgeçelim. Stresten uzaklaşmak için birtakım hobiler edinelim. Öğünlerimizi küçültmemiz lazım, az ama sık aralıklarla yemek yemeliyiz. Çok yağlı gıdalardan ziyade protein ağırlıklı yiyecekleri tüketmemiz lazım. Öncelikle bunları yapmalıyız… Bütün bunları yaptıktan sonra kişide hala hayat kalitesini bozucu bir obezite durumu varsa bu kez ameliyata başvurulmalı.

İHA

Yorumlar

YORUM YAZ