Kadınlar için saç ekimi nasıl yapılır

Saç dökülme problemi yaşayan çoğu kişinin merak konusu olan saç ekimi hakkında bilmeniz gerekenler...

Saç ekimi operasyonu kronik rahatsızlığı olmayan, saçlı alanda yeteri kadar kaliteli saçı bulunan, cilt sorunları olmayan kişilere uygulanmaktadır. Bu konuda saç dökülmesi olan kişiler pek çok konuyu öğrenmek istemektedir. Bunları yetkili bir ağızdan öğrenmenin daha faydalı olacağını düşündük. Bu nedenle bu konuda uzman Sayın Doç. Dr. Erdem Güven ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Umarım vereceğimiz bilgiler aydınlatıcı olacaktır. Doktorumuza bu bilgiler için teşekkür ederiz.

Günümüzde erkekleri daha fazla etkileyen saç dökülmesi az oranda olsa da, kadınları da etkisi altına alabilmektedir. Kadınlar için saç ekimi uygun mudur?

Kadınlardaki saç dökülmesi erkeklerle kıyaslandığında daha farklı şekilde işlemektedir. Kadınlarda bulunan testosteron hormonu seviyesi erkeklerdeki orandan daha azdır. Bu sebeple kadınlarda meydana gelen saç kayıpları farklı sebeplerden kaynaklanır. Bu yüzden kadınlardaki saç kayıplarının sebeplerinin tespit edilmesi önemlidir. Eğer bu değerlendirmeden sonra uygun olursa, kadınlara da aynı erkekler gibi saç ekimi uygulaması yapılabilir. Bu uygulama sırasında erkeklerde olduğu gibi iki kulak arasındaki bölgeden alınan saç kökleri saçsız alana ekilmektedir. Eğer saç tellerinin zayıf olduğu tespit edilirse, önce saç köklerinin güçlendirilmesi için bazı tedavilerin yapılması gerekebilir.

Saç ekimi nerelerde yaptırılması gereken bir operasyondur?

Evet, günümüzde sayıları giderek artan saç ekim merkezleri bulunmaktadır. Ancak kişiler bu merkezleri seçerken öncelikle kendilerine sunulacak ortamın steril hastane ortamı olmasına, saç ekimin bir plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanmasına ve saç ekimi yapılırken güncel tekniklerin kullanılmasına dikkat etmelidir. Zaten saç ekimin cerrahi bir işlem olması nedeniyle, bunun hastane ortamında ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılması yasalar tarafından mecburi kılınmıştır.

Saç ekiminin ne zaman yaptırılması konusunda bazı kıstaslar var mıdır?

Saç dökülmesini yaşayanlar genellikle estetik kaygıları olan, bunu gerçekten sorun haline getiren kişilerdir. Bunu oldukça rahatsız edici seviyede karşıladıklarından, saç ekiminden her zaman gerçekçi beklentilere sahip olmayabilirler. Bu işlemden kendi saçlarına benzer sıklıkta saçların elde edilemeyeceğini bilmeleri gerekmektedir. Bu etkilerin bilinmesi, saç ekiminden daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olur. Saç ekimini düşünen kişiler saçlarının tamamen dökülmesini beklemeden, ihtiyaç duyulan alanlara saç ekimi yaptırabilir. Saçların tümü döküldüğünde saç nakli için ihtiyaç duyulan saçlı alan kalmayacağından saç ekimi yapılması mümkün olmaz. Bu nedenle kişilerin yoğun saç dökülmesi yaşadıklarında mutlaka doktora gitmesi gerekir.

Saç ekimi yaptırmış olan kişiler bunun sonuçlarını net olarak görmek için ne kadar bekleyecekler?

Saç ekimi yapıldıktan sonra genellikle saç kökleri dışında kalan saç tellerinde kırılmalar olur. Bu etkiler 2-6 hafta süresince devam eder. Bunun ardından saç kökleri yeniden uzar. Ancak saç ekiminin tam olarak etkisini görmek için, 8-10 ay beklenmesi gerekir. Çünkü bu süreçte saç tellerinin kalınlaşması ve ense bölgesinde olan saçların kalitesine ulaşması sağlanmış olur. Bu yüzden hastaların aceleci olmaması gerekir.

Saç ekiminde başarı oranı nedir?

Saç ekimi görünüşte basit gibi görünse de, aslında cerrahi bir uygulamadır. Bu yüzden özenle yapılması gerekir. Uzman kişilerce ve iyi bir merkezde uygulanmalıdır. Saç ekimi yapılırken belli oranda saç kaybı yaşanmaktadır. Bu FUT tekniğinde % 15 oranında olurken, FUE tekniğinde % 20 kadardır. Bunların dışında olan saç kayıpları işlem sırasında yapılan hatalardan ve saç ekiminden sonra hastaların yaptığı yanlış uygulamalardan yaşanır. Bu yüzden hastaların seçimlerinde daha dikkatli olması gerekir. Başarı oranının artırılmasında bu etkenlerin büyük rolü vardır.

Kaynak: http://www.estecenter.com/

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ