Kadınlar, erkeklerden farklı kalp krizi belirtileri yaşıyor

Dünya çapında kadınlarda önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kalp krizinin belirtileri, kadınlarda erkeklerden farklı olabiliyor. İşte kadınlarda ortaya çıkabilecek ilave kalp krizi belirtileri.

Kalp hastalıkları ve felç şu anda dünya çapında kadınlarda önde gelen ölüm nedenleridir. Kadınlar arasında her beş ölümden birinin kalp hastalığıyla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Özellikle belirli bir yaştan sonra kalbinize iyi bakmanın önemli olduğunun farkında olsanız da, kadınlarda kalp krizi belirtilerinin erkeklerdekinden farklı olabileceğini bilmiyor olabilirsiniz.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Tipik olarak kalp krizinin kendisini ilk olarak göğüs bölgesinde göğüs ağrısı veya gerginlik olarak gösterebileceğini duyarız. Ayrıca kollar, boyun ve çene gibi yerlerde kalp krizinin ağrı, karıncalanma veya uyuşma ile başladığını da sık sık duyuyoruz.

Bu kalp krizi belirtileri, ister erkek ister kadın olun, kesinlikle dikkat etmeniz gereken şeylerdir. Bununla birlikte, kadınlar, erkeklerde yaygın olmayan başka kalp krizi semptomları da yaşayabilir.

Kadınlarda ilave kalp krizi belirtileri şunlardır:

- Ani baş dönmesi

- Göğüste hissedilen gibi kalp yanması hissi

- Mide bulantısı ya da kusma

- Sıradışı yorgunluk

- Soğuk ter

Aniden yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşamaya başlarsanız, sağlık uzmanınızdan yardım alın. Kardiyovasküler hastalıklarda, belirtileri yakalayabilmek söz konusu olduğunda ana felsefe "Ne kadar erken o kadar iyi"dir.

Kalp hastalığı için risk faktörleri

Araştırmacılar, sağlığımızı daha iyi korumak için kadınlar arasında kalp hastalığı için risk faktörleri konusundaki farkındalığı artırmamız gerektiğini iddia ediyor.

Bu risk faktörlerinden bazıları:

- Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon

- Diyabet

- Sigara içmek

- Sedanter yaşam tarzı

- Obezite

- Genetik

- Romatizmal eklem iltihabı

Neyse ki, kadınların kalp hastalığını ve kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olayları önlemek için yapabileceği pek çok şey var. Uzmanlar, kadınların kalp hastalığı risklerini bilerek (risk faktörleriniz hakkında sağlık uzmanınızla iletişim halinde kalmak dahil), sağlıklı beslenerek, fiziksel olarak aktif olarak kalp sağlıklarını iyileştirebileceklerini söylüyor.

Sonuç olarak, korunma ve eğitim, kalplerimizi iyi durumda tutmanın en iyi yoludur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ