Kadınlar dekorla erkekle tesisatla ilgileniyor

Yüksek mimar Ayşegül Akgül Duman, mimarasorcam.com adlı internet sitesinde her soruyu yanıtlıyor.

Serbest mimar olarak çalışan 32 yaşındaki yüksek mimar Ayşegül Akgül Duman, internet ortamında kurduğu bir tasarım sitesiyle, evlerinin dekorasyonunda kendi katkısının da olmasını isteyenlere rehberlik yapıyor. Duman'ın açtığı www.mimarasorcam.com isimli site, mimarlık ve dekorasyon ile ilgili bir soru-cevap platformu.

TASARIMA İLGİ BÜYÜK

Ayşegül Duman, mimarlık, tadilat ya da dekorasyona başlamak isteyenlere adeta Güzin Abla yaklaşımıyla pratik önerilerde bulunuyor. Eskiz ya da görsellerle hayal kurmalarına yardımcı oluyor. Tasarım hikayelerinde ise tasarım tüyolarını ve ürün önerilerini dolaylı olarak paylaşıyor. Duman, gerçekleştirmeye çalıştığı projenin, tasarım ile ilgilenen, merak eden ya da hevesli olanlara kendi evlerini nasıl tasarlayabileceklerini eğlenceli bir yol ile göstermek olduğunu söylüyor: "Meslek pratiği içinde birçok müşterimin bu işe ne kadar hevesli olduğunu, ama mimarlık okuyamadıkları için içlerinde kaldığını, doğru yönlendirmeyle zevkli seçimler yapabileceklerini gördüm. Tasarımın ve dekorasyonun çok popülerleştiği bir dönemde faydalı olacak bu site, Türkiye'de bu konuda yapılmış ilk internet sitesi. Mimarlık ise dünyanın en eski mesleklerinden biri; hep usta-çırak ilişkisiyle ilerlemiş. Okullar daha sonra ortaya çıkmış. Türkiye'de kendimize ait en basit işleri yapmaktan uzaklaştık. Boya badana işini bile gözümüzde büyütüyoruz. Tabii aramızda yetenekli kişiler var, onlar deniyor, ama eskiden sayıları daha çoktu. Çok hızlı bir hayat temposu içinde çözümleri başkalarından almaya çalışıyoruz. Çok yakından takip ediliyor. İç mimarlıkta sıkı bir eğitimden geçilmesine rağmen aslında gündelik hayata ilişkin olduğu için herkesin ilgisini çekiyor. Ben de bu siteyle onlara rehberlik yapıyorum."

KADINLAR TASARIMLA DAHA İLGİLİ

"Ev konusunda muhatabımız çoğunlukla kadınlar olur. Kadınlar dekorasyon hakkında, erkekler tesisatla ilgili sorular soruyor. Kadınlar arasında mimarlık eğitimi almak isteyip de alamamış çok kişi var. Bu hayallerini evlerinde hayata geçirmeyi seviyorlar. İş yerinde işimiz daha kolay. Çünkü orası bir ticarethanedir ve işin çabuk bitmesi gerekir. Evler ise sürekli yaşanan, devinen mekanlar olduğu için kadınlar, hep yeni olanı denemek ister. Ev dekorasyonlarında kadınlarla çalışmak zor."

KOLON, KİRİŞ, ALÇININ NE OLDUĞUNU BİLMEYEN VAR

Daire seçiminden müteahhite verilecek apartmanla ilgili sorulara kadar gündelik hayatta mimarlara sorulan sorular çok geniş bir skalada toplanıyor. Tamirat süreçlerinde insanlar kolon, kiriş, alçı nedir bilmeden işe başlıyor. Ne yapacaksanız, bir mimara bile gitseniz, bilgili gidin. Maddi olarak herkesin mimara ulaşmasının da imkanı yok. Bazı çok küçük durumlarda, bir mimar desteği alabilseler çok iyi noktalara ulaşabilecekler. Bize çevremizden sürekli sorular gelir. Kuaförüm bile 'Yeni ev aldım, sana göstermek istiyorum,' diyor. Şimdi bu siteyle sorularını gönderip, ona göre hareket edebilecekler. Bilişim çağındayız, bilgisayar teknolojilerinin hayatın tamamına girmesiyle bunların ilişkilendirildiği alanlar da arttı. Moda tasarımı, dikişte olduğu gibi mimarlıkta da mekan yaratılıyor, oda oluşturuluyor, hatta SimCity'de şehir yaratılıyor."

BANYODAKİ RUTUBET KOKUSU NEREDEN GELİYOR?

Siteye en çok renklerle ilgili sorular geliyor. Küçük evlerde ışıktan daha fazla nasıl faydalanılacağı merak ediliyor. Küçük mekanların nasıl daha iyi kullanılabileceği soruluyor. Ayakkabılarını nereye koyabileceğini soranlar bile var. Yeni bir binada, banyodan sürekli gelen rutubet kokusunun nedeni anlaşılmıyor. Örneğin yeni evlenecek bir çift, evi kiralamadan, bir dergide gördükleri yemek masasına, koltuğa, dolaba özeniyor, alıyor, ama evine sığdıramıyor. O zaman ne yapacağını bilemiyor. Şimdi internete yatkın olanlar neyi, nereye sığdırabileceklerini siteye soruyor. Bazıları sormak istediklerini yazıyor, bazıları ise fotoğrafını çekip yolluyor. Siteden yararlanmak ücretsiz. Uzun vadede mimar-müşteri ilişkisi içinde verilen hizmetler ise ücretlendiriliyor."

Figen Yanık
Sabah

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :