Kadınlar ağrıya daha dayanıklı

Kadınlarla, erkeklerin ağrıya karşı verdikleri tepkiler farklı.

Kadın ile erkeğin ağrı karşısında verdiği tepkilerin farklı olduğunu belirten uzmanlar, kadınların erkeklere göre ağrılara daha dayanıklı olduğunu ifade ediyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden ağrı tedavisi uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, hormonal değişimlerine bağlı olarak kadınların erkeklerden daha fazla ağrı çektiğini, buna karşın ağrıdan yakınma oranlarının kadınlarda daha düşük olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ayşen Yücel, ağrı seviyelerinin kadın ve erkekler arasında da farklılık gösterdiğini belirtti.K adınların ağrı şikayetlerini kolay dile getirmediğini aktaran Yücel, şunları kaydetti: "Kronik ağrı çeken insanların davranışları kendi fikir ve kültür yapılarına göre değişir. Kimileri hemen ilaca ya da hekime yönelir, kimileri ise buna alternatif yöntemlere başvurur. Değişik toplumsal gruplarda ağrıya karşı davranışlar birbirinden farklıdır. Kadınların ağrıya erkeklerden daha dayanıklı ve dirençli olduğunu söylemek de mümkün. Yapılan araştırmalara göre kadınların, örneğin ameliyat sonrası ağrılarda daha az ağrı kesici kullandığı biliniyor. Kadınların ağrıya daha dirençli olmalarının önemli bir nedeni de ağrı konusunda daha deneyimli ve daha hazır olmaları. Özellikle doğum yapmış kadınların doğum ağrısı deneyimi ve pek çok kadının adet ağrısı deneyimi kadınların erkeklere oranla ağrıya daha dirençli olmalarını sağlıyor."

MİGREN KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Gerilim tipi baş ağrısının kadın erkek ayırmadığını belirten Yücel, "Migren ağrıları kadınlarda daha sık görülür. Migrenin ergenlik döneminde kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha sık görüldüğü çalışmalarda gösterilmiş bir gerçek. Yaşla birlikte aradaki fark giderek azalıyor. Klasik migren kadınlarda, basit migren ise erkeklerde daha sık görülürken bazı migren tiplerinin kadınların hormonal dönemleriyle doğrudan ilişkili olduğu da biliniyor." şeklinde konuştu.

Çalışma hayatı ve sigaranın kadınlarda bel ağrısını artırdığını söyleyen Yücel, "Kadınların aktif çalışma hayatında daha çok yer almaya başlaması ile birlikte bel ağrılarının kadın ve erkekler arasındaki farkı azalmaya başladı. Bel ağrılarında diğer bir önemli faktör de sigara kullanımı olarak ortaya çıkıyor. Son dönemlerde, kadınlarda sigara kullanımının artış göstermesi kadınlarda bel ağrılarının artmasında etkili oluyor. Kadınlar kas kökenli ve varise bağlı olarak bel ağrısı çekerken, erkekler damar tıkanmalarına bağlı bel ağrılarından yakınıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ