Kadın olmak ya da olamamak

İspanyol yönetmen Pedro Almodovar anneliği, kadın olmayı, kadın olamamayı anlatıyor...

İspanyol sinemasının dahi yönetmeni Pedro Almodovar'ın etkileyici filmi Annem Hakkında Herşey kadınlara ve annelere ithaf edilmiş, son derece hüzünlü ve aynı zamanda keyifli bir başyapıt.

Almodovar, toplumun uç noktalarında konumlanan hikâyeleri, olağan dışı olay örgüleri ve kışkırtıcı karakterleri ile geleneksel kültürün dışında bir çizgide hayatı ne kadar düz algıladığımızı hatırlatıyor. 1999 yılında Goya, Altın Küre ve Akademi başta olmak üzere birçok uluslar arası alanda ödül kazanan filmi ''Annem Hakkında Herşey'' yarattığı harika kadın karakterler ve bu karakterleri canlandırmaları için seçtiği harika oyuncu kadrosuyla klasikleşen bir film.

Cesur kadın portreler

Gişesi olmayan kadın egemen filmde anne olmak, kadın olmak hatta kadın olamamak gibi ekrana yansıtılması zor konuları farklı karakterler üzerinden kadınların içinden anlatıyor. Şartları, mesleği, duyguları ya da görüntüsü ne olursa olsun, hep yapmak istedikleri peşinden koşan cesur kadın portleri koyuyor önümüze. Dört farklı hayattan gelmiş, kendilerine özgü acıları ve küçük mutlulukları olan bu kadınların ortak noktası tutkularının esiri olmaları. Hayatlarına ne şekilde yön vermiş olurlarsa olsunlar, kendilerini bir gölge misali takip eden ilişkilerinden ve bağımlılıklarından kurtaramıyorlar.

Biraz daha derinlere inildiğinde bu kadın filmi söyleminin altında, Almodovar, insanın sadece karakteriyle var olduğunu ve bu karakterin de oluşumu ve gelişimi noktasında aile, eğitim, gelenek ve alışkanlıklar gibi toplumsal yapının belirleyici özellikte olduğunu, bu halde şekillenen karakterin, insanın bireysel hayatına yön verdiği gibi felsefi bir anlatımı da barındırıyor.

Yorumlar

YORUM YAZ