Kadın erkekten her zaman büyük gösterir derler. Neden mi?

Kadınlar erkeklerden daha çok yaşıyor derler. Bu kadınlar için ne kadar iyi görünse de kadınların erkeklerden daha çabuk yaşlandığını ya bilmiyorlar ya da unutuyorlar. İşte kadınları hızlı yaşlandıran o sebepler:

Abone Ol 

Stres

Kadınlar erkeklere oran daha çok stres yaşarlar. Buna hem ev hayatı hem iş hayatı da dahil. Stresten daha çok etkilenirler. Sürekli stres yaşamak, kaçınılmaz olarak erken yaşlanmaya yol açar.

Doğum yapmak

Doğum yapmanın yaşlandırmayı hızlandırdığını duydunuz mu? Yapılan bir araştırmaya göre, hamileliğin kadınları 11 yaş daha yaşlı gösterdiğini kanıtladı. Doğum yapmış kadınların telomerleri (yaşlanmayı etkileyen yapı) hiç çocuğu olmayanlara göre daha kısa. Telomerler ne kadar kısaysa o kadar yaşlı gözükürsünüz.

 

Yumuşak deri

Erkek derisi kadınlara göre daha kalındır. Kadınlara göre daha az kırışık gözükür. Kadınlarda da haliyle daha yumuşak bir deri olduğundan dolayı daha çabuk kırışıklık oluşur.

Testosteron

Yüksek testosteron seviyeleri yaşlanmayı yavaşlatır. Östrojen ayrıca yaşlanma karşıtı bir hormon olarak bilinse de üretimi testosterondan daha hızlı azalır. Bu yüzden ilk kırışıklar kadınlarda görülür.

Menopoz

Menopoz döneminde hormonlar düşüşe geçtiği için yaşlanma süreci hızlanır. Kadınlar menopoza girdiklerinde vücutları eskisi kadar kolajen üretmeyi bırakır. Bu da cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu