Jean Paul Gaultier Lady Gaga'yı anlattı

Kadın gezegenin en çok konuşulan kişisi. Adam bir moda ikonu.

Lady Gaga ve Jean Paul Gaultier'nin pek çok ortak noktası var. Birbirlerine hayranlık duyuyorlar ama daha önce hiç bir araya gelmemişler. Pop yıldızı, bu özel buluşmada ünlü tasarımcıya içini dökmeye karar veriyor. Paylaştıkları sanatsal ve insani yakınlık, bu süreci kolaylaştırıyor. Bu aynı zamanda Lady Gaga'nın şimdiye dek yaptığı en uzun söyleşi.

İkilinin sohbeti, Gaga'nın performanslarından, filmlerinden, röportajlarından, dergi kapaklarından, gazete kupürlerinden, videolarından ve benzer kaynaklardan derlenen çok geniş bir arşivle birlikte filme çekiliyor.

'Gaga By Gaultier', Stefani Germanotta'nın, genç ve sıradan bir şarkıcıyken, nasıl olup da bir anda Lady Gaga'ya, dönüştüğünü canlı, orijinal, samimi ve neşeli bir biçimde analiz ediyor.

Sıfırdan zirveye
Zor bir çocukluk, ebeveynlerle çatışma, New York'un pejmürde barlarında performanslar, kalp kırıklıkları, uyuşturucu... Kelimenin tam anlamıyla meteliksiz, plak şirketinden kovulmuş vaziyetteki genç kız, sınıra yaklaşır. Ama kendini ümitsizliğe kaptırmaz. Peki onu ayakta tutan nedir? "Müzik" der Gaga. İşte bu yüzden, Lady Gaga olmak için, ayağa kalkar ve savaşır.

Modaya bakış
Gaga kendi tarzını bir şarkıcı olarak dikkat çekmeye yönelik bir strateji olarak kullanır. Ona gore moda müziğinden ayrılamayacak bir tutkudur.

Müzik
Albümler, klipler, konserler, sahne arkası görüntüleri, performanslar, satış rakamları, ilham aldıkları, çalışma yöntemleri, hitlerinin gizli anlamları, Akon, Madonna, Beyoncé, Elton John, Beatles... ve bundan sonraki projeleri...

Hayranlar
Lady Gaga hayatını hayranlarına adamış. Onları ailesinin bir parçası olarak görüyor. Aralarındaki ilişki benzersiz ve alışılmadık. Birçok insana ilham veriyor.

Sosyal sorumluluk
Lady Gaga sadece şöhret peşinde koşmuyor. Kariyerini, görüşlerini savunmak için kullanıyor. Program Gaga'nın savunduğu görüşlere ve hayırseverliğine odaklanıyor: AIDS, hoşgörü, eşcinsel hakları, Japonya'daki deprem/tsunami. Ünlü yıldız ona mücadele gücü veren acılarını anlatıyor.

Jean Paul Gaultier'nin ağzından

-"Medya onun için adeta birbiriyle savaşıyor."

-"Kariyerinin her aşamasının idaresi ve kontrolü ona ait. Her melodi, her söz, her imaj, her performansda onun imzası var."

-"En büyükler, (Madonna, Elton John) onun yeteneğini takdir ediyor."

-"Gaga artık bir şarkıcıdan çok daha fazlası. O, artık rekorlar kıran bir fenomen."

-"Gaga, sadece müzik endüstrisini değil dünyayı sarstı. Onu yeni bir sanatçı kuşağı takip edecek. Müzik bundan sonra asla aynı olmayacak..."

Yorumlar

YORUM YAZ