İyi bir ebeveyn olmanın 7 yolu

Çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirirken, sağlıklı düşünen bir birey yetiştirebilmenize rehberlik edecek işaretleri sizler için derledik…

Çocuk olmak çok zor. Şöyle bir çocukluğunuzu düşünün; kaç kere hakkınız yendi, ebeveynleriniz kaç kere sizi can kulağıyla dinledi ya da ebeveyniniz size karşı yaptığı hatayı hiç kabul etti mi? Eminim, bütün ebeveynler mükemmel anne-baba olmak ister. Doğru olduğunu düşündüğünüz davranışları sergilerken bazen çocukların gözünden bakmayı unutuyor olabilirsiniz. Kendinizi karmaşıklığın içerisinden çıkarın ve iyi bir ebeveyn olma yolunda hiçte zor olmayan önerilerimize kulak verin…

1. Çocuğunuz sorunlarını sizinle paylaşıyorsa

Çocuğunuzla doğru iletişim kurabilmenin en sağlıklı yolu, yargılayıcı tavırlarınızı bir kenara bıraktığınızda gerçekleşebiliyor. Oğlunuz ya da kızınız size sorunlarından bahsediyor, sizinle konuşarak dertlerini hafifletebiliyorsa harika bir şey başardığınız için kendinizi tebrik edin. Unutmayın, çocuklar sadece deneyimleyerek büyüyebilir. Onlara karşı destekleyici bir tutum sergilemek ve iyi bir dinleyici olmak çok önemli. Eğer siz bu süreçte onunla birlikte olup hata yapmanın o kadar da kötü olmadığını yansıtabilirseniz, oldukça dengeli bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

2. İyi not almanın her şey olmadığını farkındaysanız

Çocuğunuz okulda kötü bir not aldığında size söylemekten korkmamalıdır. Korkan çocuk notlarını sizden gizleyecek ve öğrenebileceğiniz düşüncesiyle panikleyecektir. Bu durum çocuğunuzun okuldan soğumasına neden olacak ve notlarını daha da aşağıya çekecektir. Ebeveyn olarak göreviniz, okulda iyi olmanın notlardan daha önemli olduğunu anlatıp bilgi donamını güçlendirmesini söylemek.

3. Ailenizde herkesin özel alanına saygı duyuyorsanız

Birçok ebeveyn, çocuklarının odaya girmeden önce kapıyı çalması gerektiğini düşünüyor. Ancak ebeveynlerin kendileri her zaman bu kurala uymazlar. Ailedeki kurallar herkes için aynı olmalıdır. Çocuklarınızın özel alanlarına saygı gösterin, sizin için de aynısını yapacaklardır.

4. Çocuğunuzu eleştirmiyorsanız

İyi ebeveynler çocuklarını eleştirmez ve onlara aptal, şişman veya tembel demezler. Bu kelimeler çocuklarınızın üzerindeki güven duygusunu yok eder. Dikkatle kullandığınız kelimeleri seçin ve hayal kırıklığına uğradığınızı söyleyin, ancak çocuklarınıza hakaret etmeyin.

5. Hatalarınızı kabul edip özür diliyorsanız

Herkes hata yapar: çocuklar ve yetişkinler. Bununla birlikte, çoğu ebeveyn, çocuklarına sadece özür dilemeyi öğretmekle kalmayıp, aynı zamanda onlara nasıl yapacaklarını da göstermeleri gerektiğini unutmaktadır. Aşırı tepki verdiğinizi veya hata yaptığınızı fark ettiğinizde, çocuğunuzdan özür dilemekten çekinmeyin. Zayıflıklarını kabul edebilen bir kişi güçlü bir kişidir.

6. Çıkarlarınızı çocuklarınıza dayatmıyorsanız

Çocuklar sizin sevdiklerinizi değil, kendi sevdikleri şeyleri yapmalıdır. Ebeveynlerin kendi ilgi alanları çocuklarıyla aynı olmayabilir. Böyle bir durumda bencil olmayın ve birlikte yapmaktan zevk aldığınız bir aktiviteyle beraber vakit geçirmenin yollarını arayın. Onun dışında çocuğunuzun yeteneği ya da isteği doğrultusunda hobilerini uygulayabilmesine izin verin. Kendi hayalleri doğrultusunda istediklerini yapmaya teşvik ettiğinizde, emin olun mutlu bir birey yetiştirmiş olacaksınız.

7. Çocuklarınızın sözlerine güveniyorsanız

Okulda öğretmeninden ya da arkadaşının ailesinden, çocuğunuzla ilgili herhangi bir şikayet geldiğinde hemen öfkelenip ani tepkiler veriyorsanız, çocuğunuzun sizden uzaklaşması gibi büyük bir probleminiz var demektir. Bunun yerine olayı bir de çocuğunuzun gözünden dinleyin ve objektif tutum sergileyin. Böylelikle hem çocuğunuza güvendiğinizi göstermiş olacak hem de olaya daha geniş bir bakış açısı geliştirme fırsatı yakalamış olacaksınız.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ