İstanbul Kukla Festivali başladı

İstanbul’un en renkli festivallerinden olan 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bugün başladı.

Bu yıl pek çok film gösterimi ve workshoplara ev sahipliği yapan festivalin ilk etkinliği Hollanda Konsolosluğunda yapılan film gösterimi ve konserle gerçekleşti.

Ünlü besteci Franz Liszt'in 1847 yılında gerçekleştirdiği meşhur İstanbul ziyaretini anlatan animasyon gösterim ve dönemin padişahı Sultan Abdülmecit'e verdiği konser programının canlı performansını içeren Lisztanbul etkinliğinde piyanist Mengjie Han'a Soprano Gonca Gürses von Herpen eşlik etti.

Büyülü bir atmosferde gerçekleşen etkinlik, izleyiciler ve basın temsilcilerine unutulmaz bir gece yaşattı. Etkinliğe ev sahipliği yapan Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, iki ülke arasında ilişkilerin 400 yılı aşkın zamandır sürdüğünü ifade ederek ülkemizde gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin acılarını paylaştıklarını söyledi. Müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüne değinen Hollanda Başkonsolosu Schuddeboom, İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı ve Festival Direktörü Cengiz Özek'e 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde de devam eden işbirlikleri için teşekkür etti.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı ve Festival Direktörü Cengiz Özek: "Hollanda Başkonsolosu Sayın Robert Schuddeboom'a 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'ne verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum” dedi.

18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 14 Ekim 2015 Çarşamba günü Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek resmi açılışının ardından 25 Ekim'e kadar şehrin pek çok noktasında sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Yorumlar

YORUM YAZ