İstanbul Belgesel Günleri başlıyor

Festival kapsamında 90’a yakın belgesel; kadınlar, müzik ve dans, ustalara saygı, sansüre takılan belgeseller, uluslararası ve Türkiye panoraması kategorilerinde izleyiciyle buluşuyor.

Yaratıcı belgesellerin festivali Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri, 13 Haziran'da başlıyor. Yılın en önemli belgesellerini seçip bizlerin beğenisine sunacak olan festival, gündemi işgal eden konulardan tutun eğlenceli konulara kadar çok geniş bir yelpaze sunacak.

Programda özellikle müzik ve dans meraklıları için eğlenceli seçkiler mevcut. Müzik ve Dans kategorisinde, müzikle sinemanın birleştiği çok farklı eserler var. Kamera karşısında umarsızca dans eden sıradan insanların belgeseli "Aramızdaki Yıldızlar” (Living Stars) ve yine dünyanın en iyi orkestralarından biri kabul edilen Concertgebouw Orkestrası'nın dünya turunu konu alan "50 Konserde Devr-i Alem” (Around the World in 50 Concerts) de olmak üzere on adet önemli film geliyor. Yine İdil Biret takipçileri için 'Bir Harika Çocuğun Portresi' de gösterime girecek.

Bu yıl Kadıköy'e de taşınan festivalin gösterim ve etkinlik mekanları, SES Tiyatrosu, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi ve TAK Tasarım Atölyesi olacak. 6 TL (tam), 4 TL (öğrenci) olan biletler, Kweekweek sitesinden temin edilebilir. Türkiye filmleri ise ücretsiz izlenebilir.

Yorumlar

YORUM YAZ