İstanbul’un en iyi artizan çikolata butikleri

Sevdiklerini çikolatayla şımartmak ve soğuk günleri sıcak çikolatayla ısıtmak isteyenler için İstanbul’un en iyi artizan çikolata dükkanlarını yazdık.

Sevdiklerini çikolatayla şımartmak ve soğuk günleri sıcak çikolatayla ısıtmak isteyenler için bu işi sanata dönüştüren butik çikolata dükkânlarını turluyoruz.

Vanilin Chocolate, Kuzguncuk

Hakkını teslim etmek gerek; Vanilin Chocolate Türkiye'de bu işi en iyi yapan adreslerde başı çekiyor. Kayseri'de keşfettiğimiz markanın İstanbul şubesi Üsküdar Kuzguncuk'ta; nostaljik bir köşkte beyaz hakim, huzurlu ve oldukça şık bir atmosfere sahip. Vitrinde duran Callebout, Valhrona gibi dünyanın en kaliteli kuvertür çikolataları zaten Vanilin'in üretimde yükseldiği kalite çıtasını kanıtlıyor. Markanın hikâyesi üç arkadaş İbrahim Özlütürk, Hasan Ayata ve Tolga Gözüpek'in 2013'te açtıkları Waffle Shop ile başlamış. Sadece Belçika çikolatası Callebaut kullanarak servis ettikleri waffle başarılı olunca kendi el yapımı çikolatalarını hazırlamaya karar vermişler. Aldıkları sıkı eğitimlerle kendilerini geliştiren ekibe, tecrübeli pasta şefi Metin Kılıç danışmanlık vermiş.

En iyi çikolatacılar arasına girmeyi kendilerine hedef koyarak Kayseri'de açtıkları Vanilin Chocolate büyük ilgi gördükten sonra şanslıyız ki İstanbul'a da geldiler. Yüzde 100 el yapımı, katkı maddesiz, aromasız, yüksek kalite çikolata üreten Vanilin Chocolate'ta rengarenk onlarca farklı çeşitte çikolata bulabilirsiniz. Tahinli, frambuazlı, çilekli, İtalyan karamelli, hindistan cevizli, damla sakızlı, oreolu gibi akıl alan rengarenk truffle çeşitleri harika. Kafede ayrıca çikolata kavanozu, tiramisu, sıcak çikolata gibi şık sunumları da tadabilirsiniz. Katkı maddesiz kuruttukları meyve ve peynirlerden almayı unutmayın hepsi şahane.

İcadiye Cad. No 78 Kuzguncuk;

0216 391 43 63

Vakko Pattiserie Petit Four, Akmerkez

Vakko markasını zarif Fransız tatlarıyla buluşturan Vakko Patisseri Petit Four, 'Haute couture pastacılık deneyimi' sloganının hakkını veriyor. Pasta şefi Ghislain Gaille inovatif tarifleriyle gerçekten şaşırtan lezzetler çıkarıyor. Farklı ülkelerden toplanan kahve çekirdekleriyle hazırlanan özel kahve harmanları da var. Vitrindeki tatlıların ve çikolataların şıklığı gerçekten göz alıcı. Güzel bir hediye paketi için idealler.

Nispetiye Cad. Akmerkez AVM No: 56

0212 705 66 56

Harem Delights, Teşvikiye

Lokum geleneğimizi modern ve şık kutulara taşıyarak kendisine yer edinen Harem, Teşvikiye ve Erenköy'de iki mağazada satış yapıyor. Tablet çikolata çeşitleri, roş ve truffle kutuları oldukça şık. Çikolatalı lokumlarından tatmayı unutmayın!

Hüsrev Gerede cd. No.76 Teşvikiye

0216 467 0099

Butterfly Chocolate, İstinye Park

Senelerin eskitemediği butik çikolata markası Butterfly, özel bir hediye için akla gelecek ilk adreslerden. Butik çikolatanın İstanbul'daki öncüsü Butterfly'ın el yapımı katkı maddesiz çikolataları elegan ve zarif seçeneklere sahip. Vişneli, tuzlu karamel, elma tarçın, bitter fıstıklı, limon kabuğu, karabuğdaylı, nefis kırma çikolatalar seçeneklerden bazıları. İstinye Park dışında Akmerkez ve Vadiistanbul'da da şubeleri var.

İstinye Bayırı Cad. İstinyepark Alışveriş Merkezi No:11 D:L 434;

0212 352 77 83.

Marie Antoinette Chocolatier, Zorlu Center

Oyuncu Rojda Demirer tarafından kurulan Maire Antoinette, adının hakkını veren renklerde ve şıklıkta butik çikolata üretimi ile tanınıyor. İşin İstanbul'daki öncü markaları arasında sayabileceğimiz Marie Antoinette'in Zorlu Center'daki mağazasından ya da web siteleri üzerinden alışveriş edebilirsiniz. Tiramisulu, orman meyveli gibi birbirinden şık truffle'ları, yaban kirazlı, menekşeli, curocaolu cup çeşitleriyle iştah açan Marie Antoinette'in kutuları ve sunumları da en az çikolataları kadar şık.

Barbaros Blv. Zorlu Center AVM No:1;

0212 291 92 77

J'adore Chocolatier, Beyoğlu

Beyoğlu'nun geçirdiği değişim pek çok tanıdık adresi sildi. Neyse ki J'adore ayakta kalabilen ender eskilerden. Bu minicik butik çikolatacının dolu dolu vitrininden biberli, kestaneli, fındıklı gibi nefis çeşitler seçerek kendinize özel bir torba doldurmanız şart. Minik teraslarında sıcak çikolata içmek de ayrı bir keyif.

Asmalı Mescit Mah. Emir Nevruz Sok. 22/F;

0212 249 03 33

Çikolata Kahve, Çengelköy

Eski İstanbul ruhunu koruyan nadir semtlerden Çengelköy'deki Çikolata Kahve, butik çikolatanın en tanıdık adreslerinden. Bilenler bilir, dükkânın kapısından girer girmez nefis çikolata kokuları arasında vitrinden neredeyse dışarıya taşacakmış gibi duran çeşit çeşit çikolatayı izlemek bile büyük keyiftir. Hepsinden tek tek tadıp beğendiklerinizi şık torbalara doldururken mutlu hissedeceğiniz garantili. Bademli ve fındıklı olanlar her dönemin favorisi, böğürtlenli çikolataları da çok seviliyor. Bir de yoğun talep gören sıcak çikolataları var. Önünde sıra uzayan eski minik mekana sığmadıkları için oldukça büyük ve teraslı yeni yerlerindeler.

Albay Hüsamettin Ertürk Sok. No: 8/A Çengelköy;

0216 422 25 33

Savoy Pastanesi, Cihangir

1950'lerden bugüne bir İstanbul klasiği haline gelen Savoy, şehrin özel pastaneleri arasında hatırı sayılır bir üne sahip. Savoy'un vitrininde yok yok. Bakmak bile her birinden tatmak için sabırsızlandıran nefis tatlıları var ama İstanbul'da bulabileceğiniz en güzel gofreti yaptıkları tartışma götürmez. Savoy'un folyoya sarılı mütevazı gofreti sevdiklerinizin kalbini on ikiden vuracak güçte.

Sıraselviler Cad. 91/A Cihangir;

0212 249 18 18

Burç Lebon Pastanesi, Beyoğlu

1800'lerde açılan Lebon, İstanbul'un ilk pastanesi olarak biliniyor. İstiklal Caddesi üzerindeki nostaljik dükkânda aklınıza gelebilecek pek çok özel, ayrıcalıklı el yapımı çikolatayı bulabilirsiniz. Kestaneli şirozbek, profiterol gibi lezzetler de tatlı bir sürpriz için güzel alternatifler. Yaşaması ve ayakta kalması; pek çok değerini kaybeden Beyoğlu için çok önemli. İmzası haline gelen vişne likörlü çikolatalarından bolca almayı unutmayın.

Şahkulu Mah. İstiklal Cad. 231-A;

0212 244 28 90

Willy Wonka Chocolate, Galata

Çikolata denilince akla ilk gelenlerden biri de Charlie'nin Çikolata Fabrikası'ndaki efsane karakter Willy Wonka. Galata'da açılan bu mekân, rengarenk çocuksu konseptini Wily Wonka'dan esinlenerek yaratmış. Hikâyeyi kitap ya da film aracılığıyla bilenler çikolata paketinden çıkan altın bileti hatırlayacaktır. Galata'daki mekânda aldığınız Willy Wonka ev yağımı çikolata barların arasında da altın biletli paketler var. Tatil, tatlı gibi hediyeler kazanabiliyorsunuz. Willy Wonka'daki oyuncaktan farksız sunumlar arasında bol bol çikolata eriterek hazırladıkları gerçek aşk, yaz bahçesi ve mutluluk sandalı gibi isimler de var.

Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. 24A;

0549 718 53 04

Çikolata Dükkânı, Moda

Nostaljik dekoruyla, gramafonuyla kalp eriten minicik Çikolata Dükkanı uzun zamandır önünde sıralar uzayan bir adres. Girişteki antika ahşap vitrinin içinde renk renk parlayan ev yapımı çikolatalar taze ve leziz. Herkesin dilindeki tatlıları ise Asuman. Bisküvi, çilek ve ev yapımı erimiş çikolata üzerine krem şanti basılan Asuman'ın neden bu kadar sevildiğini anlamak gerçekten zor. Ama bu tatlının gördüğü talep sebebiyle Asuman isimli ikinci bir dükkân bile açtılar. Şair Naif caddesinde açtıkları Asuman, ferah ve geniş bir alana sahip. Müjgan, Jülide, Feride gibi eski isimler verdikleri Asuman benzeri farklı tatlıları da var. Bizim tavsiyemiz krem şantisiz olanları ve ev yapımı çikolataları.

Moda Cad. No:232 - 0216 345 05 26 / Şair Nefi Sok. 9/a;

0216 338 69 54

BONUS

Choccolart, İzmir

Güzel İzmir'den bir adres vermemek olmaz. İzmir'in sevilen butik çikolata adresi Choccolart; el yapımı çikolatalarını farklı sevgililer günü temalarıyla hazırlıyor ve Türkiye'nin her yerine özel paketlemeyle gönderiyor. Çikolata yapımını sanata dönüştürmek için harıl harıl çalışan dükkân, çikolatadan yapılmış heykel ve objelerle dolu. Vitrininde günlük üretilen 50'nin üzerinde çikolata çeşidi yer alıyor. Vişne, frambuaz, damla sakız, osmanlı baharatları, lime, kahve, acı biber, pişmaniye, tahin, çarkıfelek meyvesi gibi özel tatları çikolataya dönüştüren mekânda seçeceğiniz şekiller ve kişiye özel kutularla sevdiklerinize eğlenceli hediyeler yaratabilirsiniz. Choccolart'ın ikinci katında kendi çiolatalarını yapmak isteyenler için workshop atölyeleri de düzenleniyor.

Kültür Mah. Nevvar Salih İşgören Sok No: 12/ D;

0542 573 55 83

Nişantaşı Çikolatası, Berrin Gürcan

Teşvikiye'de ve Bağdat Caddesi'nde açtığı şubelerle kendisini tanıtan Çikolata Fabrikası'nı hatırlayanlar olacaktır. Avrupa'daki butik çikolata dükkânlarını aratmayan markanın yaratıcısı Berrin Gürcan, şimdi Nişantaşı adıyla anılmasını istediği özel bir çikolata serisi üreterek satışını yapıyor. Sadece Belçika çikolatası kullanılarak elde üretilen katkısız çeşitler arasında şeker ilavesiz bitter de var. Maltitol ile tatlandırılan bu bitter çikolatanın yanı sıra, kuruyemişleri bile ahşap çekiçle elde kırılan sütlü çikolatalı, yaban mersinli beyaz çikolata kaçmaz. Berrin Gürcan'ın sevilen truffle çeşitlerini de yine Çikolata Fabrikası web sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Camikebir Mah sakarya cad No 42/C Seferihisar, İzmir

0212 259 79 69

(Bu yazı ilk önce oggusto.com'da yayınlanmıştır.)

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ