İsmet Özel hakkında yazılmış kitaplar

Şiirimizin yaşayan efsanesi İsmet Özel’i, 75. yaşında adına yazılmış kitaplarla anıyoruz…

İsmet Özel, Türk şiirinin yaşayan en önemli isimlerinden ve sadece şair olarak tanınmakla kalmayıp, düşünür kimliği ile de ön plana çıkmıştı. Özel, kendisini şöyle tanımlıyordu: "Bir muamma olarak doğdum ve bir bilmece olarak öleceğim. İlk duyuşta insanın tuhafına gidebilecek bu sözleri caka satmak, kendimi cilalı göstermek maksadıyla söylemiyorum. Zaten cakaya, cilaya medar olacak derece havalı bir durumu işaret etmedim. Çünkü bir muamma olarak doğmak ve bilmece olarak ölmek benim şahsıma mahsus değildir. Evet, yalnız ben değil, her insan dahi tıpkı benim gibi bir muamma olarak doğar ve bir bilmece olarak ölür.”

Şair ve düşünür kimliği ile edebiyatımızda özel bir yer edinen Özel, şimdi yaşayan bir efsaneydi. Pek tabii hakkında yayımlanan kitaplar oldu. Bir muamma olarak doğmuş ve bir bilmece olarak ölecek Özel'i anlatmaya gayret ediliyordu. 75. doğum gününde onu işte bu kitaplardan bahsederek anmak istiyorum. Ben onlardan 6 tanesini seçtim. Sizin İsmet Özel hakkında yazılmış en beğendiğiniz kitap hangisiydi? Ve tabii en sevdiğiniz İsmet Özel eseri hangisi?

İyi ki doğdun İsmet Özel!

İsmet Özel hakkında yazılmış kitaplar. İyi ki doğdun İsmet Özel.

(İsmet Özel)

İSMET ÖZEL'İN AMENTÜSÜ

Doç. Dr. Hasan Aktaş, "İsmet Özel'in Amentüsü” adını verdiği araştırma kitabında metin dilbilimsel bir çözümleme sunar. Doç. Dr. Aktaş'ın bu kitabı ilk kez 2000'de Birey Yayınları tarafından basıldı. Tanıtım bülteninde şöyle yazıyor:

İsmet Özel hakkında yazılmış kitaplar. İsmet Özel 75 yaşında.

(Hasan Aktaş)

"İsmet Özel'in Cumhuriyet dönemi Türk şiiri içerisinde oldukça önemli bir yeri var. Özel, üzerinde en çok tartışılan şairlerimizden biri! Onu ve şiir önemli kılan belki de kimliğindeki değişmelerdir. Onun şiirini doğru-dürüst anlamadan siyasal kimliğindeki değişmeler dikkate alınarak, ya tamamen olumlayıcı bir yol izlendi.”

...

İçeriğin tamamı için ensonhaber.com/kitap

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Yorumlar

YORUM YAZ