Islak giysiler çamaşır makinesinde ne kadar kalabilir

Islak çamaşırları gece boyunca çamaşır makinesinde bırakmak ne gibi sorunlara neden olur? Giysilerde küf kokusuna ne sebep olur? Giysilerden küf kokusu nasıl giderilir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Hepimiz daha önce yaşamışızdır; yapılacaklar listenizdeki işleri kontrol etmek için acele ediyorsunuz ve hızlı bir şekilde çamaşır makinesine birkaç kıyafet atıyorsunuz. Şimdi, saatinizi gece 11'e sarın. Yatağa girip tam uyuyacakken - kahretsin! - çamaşır makinesinde duran çamaşırları hemen hatırlarsınız. Peki, ıslak giysiler çamaşır makinesinde ne kadar süre kalabilir? Çamaşır makinesindeki ıslak giysiler küflenir mi? Giysilerdeki küf kokusu nasıl geçer? İşte tüm bu soruların cevabı...

Çamaşır makinesinde kıyafet bırakılabilir mi

Dünyada iki tür insan vardır: programlarını çamaşır yüklerine göre ayarlayanlar ve yanlışlıkla makinede ıslak giysiler bırakanlar. Peki kim haklı? Uzmanlara göre sabah kalkıp makineyi boşaltırsanız, muhtemelen sorun olmaz, sadece bunu "alışkanlık" haline getirmeyin.

Islak çamaşırları gece boyunca maknede bırakmak, gece boyunca ve ertesi gün geç saatlere kadar orada kalmasına izin vermediğiniz sürece, genellikle bir sorun değildir. Ancak bazı durumlarda ıslak çamaşırlar havlularınızda ve en sevdiğiniz tişörtlerinizde küf oluşumuna neden olabilir. Bu sadece hoş olmayan koku yaymakla kalmaz, aynı zamanda sağlık sorunlarına da neden olabilir. Ama buna daha sonra değineceğiz.

Islak giysiler makinede ne kadar sürede küflenir

Makinede bırakılan ıslak giysiler, ilk 8 ila 12 saat içinde kötü koku yaymaz. Koku genellikle küf olduğuna dair bir işaret olduğundan, test etmek isteyeceksiniz. Küfü anlamanın en iyi yolu, güzel kokup kokmadığıdır. Oluşan küf, çok keskin ve kötü bir koku yayar. Islak giysilerinizin yeterince uzun süre makinede kalmasına izin verirseniz, yalnızca giysilerinizdeki küf kokusuyla değil, aynı zamanda olası çürümüş kumaş lekeleri ve yamalarıyla da uğraşmanız gerekir.

Çamaşır makinenizin nemli ortamı, küf oluşumuna neden olur. Bu, astım gibi rahatsızlıkları olan kişiler için sorunlara neden olabilir. Normalde, bu küf sporları insan vücuduna girdiğinde, bağışıklık sistemi öksürerek veya hapşırarak onlardan kurtulmaya yardımcı olur. Ancak küf sporlarına duyarlı astımı olan bazı insanlar için, astım semptomlarının kötüleşmesine neden olan bir tetikleyici görevi görebilir. Ve sağlık sorunlarına neden olan küf ile temas etmemesi gerekenler sadece astımlı insanlar değil. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve egzamadan muzdarip insanlar da zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle risk altındadır.

Giysilerde küf kokusuna ne sebep olur

Peki, çamaşır makinesinde bırakılan giysiler neden kokuyor? Gece boyunca bıraktığınız giysilerdeki küf kokusu, bakteri ve mantarların pek de hoş olmayan kokulu gazlar salmasından kaynaklanıyor. Giysilerin ne kadar çabuk küfleneceği birkaç faktöre bağlıdır: Kumaş türü, nem, sıcaklık ve havalandırma. Çamaşır makinenizdeki nemli hava ve sıcak hava, küf ve küf sporları için bir üreme alanıdır. Giysileriniz doğal liflerden yapılmışsa, çamaşır makinenizdeyken suyu hızla emer ve yavaş kurur.

Makinede bırakılan giysilerden küf kokusu nasıl giderilir

Diyelim ki giysilerinizi makinede çok uzun süre beklettiniz ve şimdi giysileriniz küf kokuyor, bu yüzden çılgınca Google'da ıslak giysilerin kokusunu nasıl çıkaracağınızı arıyorsunuz. Sakin olun: Durumu düzeltmek için birçok seçeneğiniz var.

Çamaşır makinenizin temiz olduğundan emin olun

Giysilerden küf kokusu alıyor ve yanlışlıkla bir gece makinede çamaşır bırakmadıysanız, sorun aslında makinenin kendisi olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, sıcak ve nemli iç kısım, burayı küf ve küfün gelişmesi için mükemmel bir yer haline getirir. Sadece beyaz sirke ile bir yıkama döngüsü çalıştırmak ve yıkamalar arasında kapağı açık bırakmak makineniz için harikalar yaratabilir.

Giysilerinizin kurumasını bekleyin

Çok az küflenen giysiler havalandırılarak kolayca küten temizlenebilir. Giysinizi dış mekana asarsanız, esinti ve temiz hava, küf kokusunu gidermeye yardımcı olur.

Küfü sirke ile doğal yollardan çıkarın

Sirke, doğal bir dezenfektan ve koku gidericidir. Başlat düğmesine basmadan önce bunu doğrudan kıyafetlerinize ekleyebilirsiniz.

Karbonat ile küf kokusundan kurtulun

Başka bir doğal temizlik seçeneği de karbonattır. Giysilerinizi en sıcak ayarda bir yıkama programından geçirmeden önce bir tutam karbonat işe yarayacaktır. Tek dezavantajı, gerçekten derinlemesine temizlemek için çamaşırlarınızı makinede birkaç kez yıkamanız gerekebileceğidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ