İş kurmadan önce sormanız gereken 4 önemli soru

Hepimizin milyon dolarlık fikirleri var, bizi bir sonraki Steve Jobs veya Elon Musk olabileceğimize ikna eden dahice, parlak fikirler. Fakat çoğu zaman, bu kıvılcımlar sönüp ölüyor gibi görünüyor...

Parlak fikirlerimiz genelde çok geçmeden sönüyor. Kendimize ya da fikre inanmadığımızdan değil. Sadece e nerden başlayacağımızı bilmediğimiz için sönüyormuş gibi görünüyor… Peki, nerden başlayacağız?

Yatırımcı ve girişimci Amanda Eilian'e göre, dört özel soru ile başlıyorsunuz.

Amanda Eilian, "Wi-Fi erişimi ve sosyal medya hesabı olan herkes bir iş başlatabilir. Ancak başlamak demek ​​her zaman başarılı olmak demek değildir. Yeni işletmelerin yüzde 50'den fazlası ilk beş yıl içinde başarısız oluyor. Şirketiniz hayatta kalırsa, ödüller başarıya giden zorlu yolculuğa değer. Ancak önce, kendinize sormanız gereken dört önemli soru var."

1. Ne tür bir iş kuruyorsunuz

İhtiyacınız olan finansman türünü (varsa) belirleyeceği için, iş türünü tanımlamanız önemlidir. Üç genel işletme türü vardır:

Bir yaşam tarzı işletmesi: Bu en yaygın türdür. Bir yaşam tarzı işinin amacı, zevk aldığınız şeyi yaparken rahatça yaşayabileceğiniz kadar para kazanmaktır. Birçok yaşam tarzı işletmesi, bir hobi veya yeteneğe (mesela bir çiçekçi dükkanı, bir fırın) dayanarak başlatılmaktadır. Büyüme planı bu tür işlerde kademeli olsa da, mümkün olan en kısa sürede kârlı olmak istersiniz. Yani tasarruflar, küçük işletme kredileri ve arkadaşlarınızın ve ailenizin yardımı, sizi finansal açıdan işlevsel hale getirmek için iyi bir seçenek.

Büyüme düşünceli bir işletme: Bu, tipik 'Silikon Vadisi' tarzı bir başlangıçtır. Bu tür bir işin amacı, birkaç yıl içinde hızlı bir şekilde büyümek, fon çekmek ve daha sonra satmak (veya bir halka arz yapmak). Burada büyüme, kârlılığın üzerinde bir önceliktir, bu nedenle risk sermayesi kapitalistleri ve profesyonel yatırımcılar genellikle finansmana yardımcı olur.

Bir ek iş: Bu tür bir iş sadece günlük işinizden ayrılmadan fazladan para kazanmanın bir yoludur. Amaç, genellikle yeni beceri setleri oluşturmak, gelirleri artırmak veya yeni iş fikirleriyle denemeler yapmaktır. Yarı zamanlı bir çaba olduğu için, buradaki finansal yatırım sizin kendi tasarruflarınızla sınırlandırılmalıdır. İdeal olarak, bu tarz işlerin tek büyük maliyeti sizin zamanınız olmalıdır.

2. Fırsatınız ne kadar büyük

Bir işi değerlendirirken en önemli faktörlerden biri pazar büyüklüğüdür. Araştırmanı yap. Gerçekten iş yapıp yapamayacağınıza karar vermenize olanak tanıyan potansiyel müşterilerinizin kaç tanesinin bulunduğunu bilmek önemlidir. Postanenin yanında bir büfe açma fikriniz varsa, postanede kaç kişinin çalıştığını bilmeniz ve daha sonra her gün kaç kişinin postaneye geleceğini tahmin etmeniz gerekir. Bu sizin potansiyel pazarınız: Alabileceğiniz en fazla müşteri sayısı. Açıkçası, bu insanların yüzde 100'ü büfenizden bir şey satın almayacak. Yüzde 2, yüzde 5 veya yüzde 10'u her hafta geliyor mu? Ve ortalama satın alımları nedir?

Gerçek satışlarınız, potansiyel pazarınızın bir yüzdesiyle ortalama bir satın alma büyüklüğü ile çarpılır. Büfe nispeten basit bir örnek olmakla birlikte, gerçekten ölçeklendirilmesi zor olacak birçok işletme görüyorum. Hepimiz kendimizi, dünyanın geri kalanının ne istediğine dair algımızı çarpıtabilen benzer düşünceli arkadaşlar ve ortaklarla çevreleriz. Ve bu beni bir sonraki soruya getiriyor.

3. Müşterilerin ürününüzü istediğini kanıtlayabilir misiniz

Artık hazır olduğundan eminsin. Bir saniye bekle. Herhangi bir şey yapmadan önce, ürününüz veya hizmetiniz için bir talep olduğunu ve bunun ne fiyatla olduğunu doğrulamak kesinlikle çok önemlidir. Araştırmanı yap. Bu araştırma, insanlarla sadece anket yapmak kadar basit olabilir. (Bunun çalışması için arkadaşlarınız ve ailenizin ötesine geçmeniz gerekir.)

Herkes satacağınız ürün veya hizmet konusunda hevesli olduğunu iddia etse bile, bir sonraki adım bunu kanıtlamalarını sağlamaktır. Haber bültenine kaydolmak için insanların size e-postalarını verecekleri veya müşterilerle bir şekilde iletişime geçebileceğiniz basit bir web sitesi oluşturun.

Nihai kanıt paradır. Bu yüzden, işinize başlamadan önce, kaç kişinin gerçekten tüketmeye istekli olduğunu bilmelisiniz.

4. Para kazanabilir misiniz

Açıkçası, bu en önemli sorudur. İlk üç adımı uyguladıysanız, bir iş modeli oluşturmak için yeterli bilgiye sahip oldunuz demektir. Şimdi kârınızı düşünmenin zamanı geldi. Bu kavram birçok insanı korkutuyor, ancak çok basit olabilir: gelir eksi gider.

Gelirler: Bu, gerçekçi olarak her ay satabileceğinizi düşündüğünüz miktardır. Pazar büyüklüğünüzü ve potansiyel talebinizi hesapladıysanız, bunu tahmin etmek için yeterli bilgiye sahipsiniz. İnsanların sizi ve ürünlerinizi öğrendikçe satışlarınızın zaman içinde büyümesi gerektiğini unutmayın.

Giderler: Sabit ve değişken olmak üzere iki tür gider vardır. Sabit giderler, kira, çalışanlar, sigorta, yasal, ürün geliştirme maliyetleri gibi satışlarınızdan bağımsızdır. Değişken harcamalar, her satış yaptığınızda size maliyet katar. Örneğin, bir kutu mısır gevreği yapmanın size maliyeti nedir? Ya da bir kurabiye servis etmenin? Toplam değişken maliyetleriniz, bu hesaplamadan satmayı planladığınız aylık kalem sayısı ile çarpılarak elde edilmelidir.

Giderlerinizi gelirinizden düşürdüğünüzde, artıda mısınız? Para kazanabildiniz mi? Hiç para kazanabilecek misiniz? Birçok işletme ilk günlerinde, para kaybeder. Beklenmedik maliyetler ve gecikmeler için mutlaka bir fon oluşturun.

Amanda Eilian, kariyerinin çoğunu yatırım yapmak, yatırım bankacılığı ve özel sermaye üzerine kurmuştur. Kadın yatırımcılara odaklanan, sağlıklı yaşam ve yaşam tarzı alanında yeni başlayacak olan kadınlara fon sağlayan bir yatırım aracı olan '_able'ın kurucu ortağıdır.

Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ