İş hayatının yeni terimi! Sessiz istifa ne demek?

Çalışanların kendi içinde türettiği bu terim aslında tam olarak neyi ifade ediyor? İşte tüm detaylarıyla...

Abone Ol 

“Sessiz istifa”, “sessiz sonlandırma” olarak tercüme edilebilir. Bu terim, anadili İngilizce olan ülkelerden gelmektedir ve bir süre önce sosyal medya platformu TikTok’ta, şirketlerinin çalışanları sömürmesinin tehlikeleri ve adaletsizliği konusunda uyarıda bulunan bir kullanıcı tarafından türetilmiştir.

Tiktok kullanıcısı, bu terimi çalışma saatlerinin düzenlenmesinde reform yapmaya yönelik bir konsepti tanımlamak için kullandı.

Ücretsiz ve teşekkür edilmeyen fazla çalışma ve görevlerin gereğinden fazla yerine getirilmesini önlemek için çalışanlar arasında yeniden yapılanması gerektiğini savundu.

Sessizce istifa tam olarak şu anlama gelir

Sessiz istifa aslında görevinden ayrılan birini temsil ediyor gibi algılanıyor fakat bu terimin asıl anlamı bir işin gerektirdiğinin ötesine geçmeme ve fazla iş yapmama durumunu tanımlıyor.

Daha net ifade edecek olursak sessiz istifa, çalışanların sadece temel iş yükümlülüklerini yerine getirmesi ve diğer tüm sorumlulukları reddetmesidir.

Patronlara uyarı: Sessiz İstifa krizi yaz sonunda daha da büyüyecek

Çalışanlar bu 3 davranışla kendilerini koruyor

1) Zamanında kapanış saati

Sessiz pes edenler artık sözleşmeli 8 saatlerinin ötesinde çalışmıyor. Patronlar için fazladan yol kat etmek ve birkaç saat beklemek artık bir seçenek değil. Sessiz Vazgeçenler için boş zamanlarını kontrol altında tutmak için çalışma saatlerine sıkı sıkıya uymak en önemlisidir.

SESSİZ İSTİFA NEDİR? – İSGhizmetleri.info

2) İş amaçlı cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar evde kapalı kalır

Pek çok fazla mesai ve fazla çalışma oldukça istemeden ve bilinçsizce gerçekleşir. Günümüzde çoğu çalışanın, uzaktan çalışmalarına olanak tanıyan şirket cep telefonları veya dizüstü bilgisayarlarıda temin etmektedir. İşten sonra e-posta gelen kutusunu sıralayan veya mesajlara cevap veren herkes aslında bunu boş zamanlarında yapmıyor, zihinsel olarak hala çalışıyor olarak gözüküyor. Sessiz istife edenler bu nedenle cep telefonlarını ve dizüstü bilgisayarlarını mesai dışında evde kapalı tutarlar.

Evden / Home Office Çalışabileceğiniz En İyi 8 Meslek

3) Geçerli bir cevap olarak “hayır”

Patronlar belirli görevlerin yerine getirildiğini görmek isterse, genellikle reddedemezsiniz. Çünkü kural kuraldır. Sessiz istifa edenler ise fazladan ev işleri, akran baskısı fazla mesai veya mesai dışı iş etkinlikleri söz konusu olduğunda “hayır” demeyi öğrenirler. Bu şekilde çalışanlar, sahip oldukları çok az boş zamanın iş tarafından tüketilmesinden kendilerini korurlar.

Sessiz istifa: Tepki mi, yeni çalışma modeli mi?

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu