İnsanlar tarafından beğenilen biri olmanın formülü

Harvard'lı psikiyatrist Helen Riess; ilişkilerde, çalışma hayatında ve daha iyi bir lider olmak için sizi anında daha beğenilir biri yapacak formül paylaştı...

Hemen hepimiz çevremiz tarafından beğenilen, takdir gören biri olmak isteriz. Harvard'lı psikiyatrist Helen Riess, bunun formülünü, sizi anında daha beğenilir biri yapacak formülü, paylaştı: İlişkilerde, çalışma hayatında ve daha iyi bir lider olmak için "Empati Etkisi: Nörobilim Temelli 7 Anahtar"

Helen Riess, geliştirdiği formülü EMPATHY olarak kısaltarak, her bir harfin açılımına anlamlar yükleyerek bir bütün oluşturuyor. Riess'in araştırmalarına göre, daha beğenilen biri olmak için empatiyi hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmeli ve açılımını da benimsemeliyiz...

1) Göz Teması (Eye Contact) [E]

Göz temasının önemi hemen hemen her özgüven/liderlik araştırmasında ön plana çıkıyor. Bilimsel olarak incelenen göz teması da, bugüne kadar bildiklerimizi doğrular nitelikte. Göz teması başkalarıyla samimi bir ilişki kurmaya yardımcı oluyor. Dikkat edilecek en önemli nokta, göz temasının kurulan kişiye dik dik bakmak olmadığını bilmek. İletişim kurduğunuz kişiyle göz temasınızı dengeli bir şekilde kurmalı ve bir uyum yakalamalısınız.

İlgili araştırma: Affective Eye Contact: An Integrative Review

2) Mimiklerinizi Yansıtan Kas Gruplarınız (Muscles for Facial Expression) [M]

Beynimizdeki ayna nöronlarımız, yüz ifadelerini otomatik olarak taklit etmemizi sağlayabiliyor. Örneğin; size gülümseyen bir insana gülümsememeniz oldukça zordur. Beynimiz tuhaf bir şekilde, sahte ve gerçek gülümsemeyi ayırt edebilmektedir. Samimi gülümsemeyi anlayabilen insan beyni, insanlarla bağlantı kurarken yüz ifadelerinin önemini ortaya koyuyor. Samimi bir gülümseme, karşınızdaki kişinin algısını birçok farklı yönden etkiliyor.

İlgili araştırma: Facial expression form and function

3) Duruş (Posture) [P]

Duruşunuz sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden de çok fazla şeyi yansıtıyor. İçinde bulunduğunuz ruh halinize göre duruşunuz değişebiliyor. Aynı zamanda duruşunuz, karşınızdaki kişiyi birçok farklı şekilde etkileyebiliyor. Yapılan araştırmalara göre dik oturmak ve vücudunuzu konuştuğunuz kişiye doğru yöneltmek, karşınızdaki insanın size hem güven hem de saygı göstermesi için büyük bir etken.

4) Etki (Affect) [A]

Riess, iletişim halindeyken karşınızdaki kişinin duygusal durumuna dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Karşınızdaki kişinin duygusal durumunu anlayabilmek, onlarla daha etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

5) Ses Tonu (Tone of Voice) [T]

Dilbilimcilerin "prosody" olarak adlandırdığı; ses tonu, vokal hız ve ses ritmi gibi terimler başkalarının sizi nasıl algılayacağı konusunda kilit bir rol oynar. Riess, bu konunun önemini, "Konuştuğunuz her kelime aslında kendi anlamının önüne geçen başka bir duygu katmanına sahip" sözleri ile vurguluyor. Yani karşınızdaki kişide bıraktığınız etki, sadece söylediğiniz kelimelerden ibaret değil.

Kendi ses tonunuzu bulabilmek için yapmanız gereken en önemli 2 egzersiz:

1) Elinizi sırtınıza koyup konuştuğunuzda sırtınızın titrediğini hissederseniz, doğal ses tonunuzu bulmuşsunuz demektir. Bu aralıkta ilerlemeye çalışın.

2) Yatay bir pozisyonda bir elinizi karnınıza bir elinizi göğsünüze koyun. Burnunuzdan nefes alın ve ciğerlerinize yerine karnınızı şişirmeye çalışın. Diyafram nefesi ses tonunuzu daha etkili bir hale getirmenin yanında, sağlıklı bir soluk düzenini de beraberinde getirir.

İlgili araştırma: How Voice Tone Affects Your Relationships

6) Bütün Kişileri Duymak (Hearing the Whole Person) [H]

Riess, "Empatik dinleme, başka bir kişiye tamamen dikkatinizi vermek, şefkatle ve yargılamadan yanıt vermek anlamına gelir." sözleriyle iletişimin çift yönlü olduğuna ve karşınızdaki kişiyi dikkatli bir şekilde dinlemenin önemine vurgu yapmaktadır. Dikkatli bir dinleyici olmak, kendinizi etkili bir şekilde ifade edebilmenin altın kurallarından birisidir.

7) Cevabınız (Your Response) [Y]

Riess, 'cevap' konusunu, "Paylaşılan sinir ağları aracılığıyla başkaları hakkındaki duygularınız, söyledikleriniz ve yaptıklarınız, başkalarının söylediklerinizi nasıl deneyimlediği hakkında çok önemli bilgiler iletebilir." sözleriyle ifade ediyor. Riess, kendinizden şüphe duymanız halinde, insanın doğası gereği, bunu dışar vurmamaya çalışsanız da, bu bir his olarak fark edilecek ve kurduğunuz iletişimi etkileyecektir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ