İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir

Abone Ol 

En yaygın olarak, mevsimsel depresyon belirtileri sonbahar ve kış aylarında başlar ve baharın gelişiyle iyileşir, ancak durum her zaman böyle değildir. Bunun tam tersi de olabilir. lkbaharda başlayan ve yaza kadar devam eden ruh hali değişiklikleri gibi. Uzmanlar, kış mevsimi depresyonunu güneş ışığı eksikliğine bağladığından, ilkbaharda düşük, hüzünlü bir ruh halini neyin tetiklediğini merak ediyor olabilirsiniz. Ne de olsa günler uzuyor, yeni çiçekler açıyor ve bol güneş ışığı var. Aşağıda, bahar depresyonunun temel belirtilerini ve olası nedenlerini anlatıyoruz. 

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #1

Mevsimsel depresyonun belirtileri

Bahar depresyonu, majör depresyon ile aynı belirti ve semptomların çoğunu içerir. Ancak semptomlar mutlaka herkes için aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Kış günleri uzadıkça ve bahar yaklaştıkça şunları fark edebilirsiniz:

– Sürekli üzüntü ve umutsuzluk duygularını içerebilen genel bir düşük ruh hali

– Olağan aktivitelerinize daha az ilgi duymak veya hiç ilgi duymamak

– Düzenli günlük rutininiz için motivasyon bulmakta zorluk

– Uyuşukluk veya huzursuzluk dahil enerjideki değişiklikler

– Uykusuzluk ve diğer uyku güçlükleri

– Bilgileri konsantre etme veya hatırlama ile ilgili sorun

– İştah veya kilo kaybı

– Olağandışı acıtasyon veya sinirlilik

– Öfke veya saldırganlık duyguları

– Ölüm, ölme veya intihar düşünceleri

Bazı insanlar için, bahar depresyonu, karakteristik olmayan agresif veya şiddetli davranış dönemlerini de içerebilir, bu nedenle, herhangi bir özel tetikleyici olmadan sizi etkisi altına alan olağandışı bir öfke fark edebilirsiniz.

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #2

Mevsimsel depresyonun nedenleri

İlkbahar depresyonu, kış depresyonundan daha az yaygındır ve uzmanlar buna tam olarak neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmiyorlar. Birkaç potansiyel teori şunları içerir:

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #3

Artan gün ışığı ve sıcaklık

Aşırı parlaklık ve sıcaklık, kendinizi düşük ve motivasyonsuz hissetmenize neden olabilir ve artan huzursuzluk ve asabiyete neden olabilir. Güneş ışığındaki artış aynı zamanda sirkadiyen ritimleri bozabilir ve tipik uyku-uyanıklık döngünüzü bozabilir, bu da optimal sağlık ve esenlik için ihtiyacınız olan uyku miktarını almanızı zorlaştırır. Başka bir deyişle, parlak güneşli günler beyninizi yüksek alarmda bırakarak, dinlenmeniz gerektiğinde rahatlamanızı zorlaştırabilir. 

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #4

Beyin kimyasallarındaki dengesizlikler

Beyniniz, ruh halini, duyguları ve diğer önemli bedensel süreçleri düzenlemeye yardımcı olan bir dizi farklı nörotransmitter veya kimyasal haberci üretir. Ancak sisteminizde çok fazla veya çok az olması, tipik işlevi bozabilir ve ruh hali ve zihinsel sağlık semptomlarının gelişiminde rol oynayabilir. Aynı zamanda, daha uzun günlerin ve daha güneşli havaların doğal bir sonucu olarak vücudunuzdaki serotonin seviyeleri artar. Çok az serotonin depresyonla bağlantılı olsa da, çok fazlası depresyona neden olabilir. Bununla birlikte, aslında bahar depresyonuna neyin neden olduğu hala net değil.

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #5

Polen duyarlılığı

Mevsimsel alerjiniz var mı? Polen duyarlılığı, kendinizi tıkanık, sersem ve sefil hissettirmenin ötesinde, depresyon duyguları da dahil olmak üzere ruh halinizdeki değişikliklere de katkıda bulunabilir. Bahar ya da yaz depresyonu belirtileri olan kişilerde yüksek polen günleri ile daha kötü duygudurum belirtileri arasında bir bağlantıya işaret ediyor. 

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #6

Diğer risk faktörleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç ek faktör, mevsimsel depresyon yaşama şansınızı artırabilir:

– Coğrafi konum. Daha sıcak veya daha nemli bir iklimde yaşamak, ilkbahar ve yaz depresyonu belirtilerinde rol oynayabilir.

– Programınızdaki değişiklikler. Mevsimlere göre değişen ve sizi ilkbahar ve yaz aylarında daha az (veya daha fazla) aktif bırakan bir işiniz varsa, bunun sonucunda ortaya çıkan ek stres, moralinizi bozabilir ve ruh hali, uyku ve diğer değişikliklere katkıda bulunabilir. 

– Kişisel bir bipolar bozukluk öyküsü.

– Seks

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #7

Nasıl başa çıkılır

Bahar depresyonundan kurtulmak için soğuk ayların geri dönmesini beklemek zorunda değilsiniz. Bu stratejiler semptomları hafifletmeye ve genel ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir:

– Uyku eksikliği, bahar depresyonu semptomları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Uykunuzu iyileştirmek için vantilatörler , karartma perdeler ve katmanlı, nefes alabilen yatak takımları ile odanızı karanlık ve serin tutmayı hedefleyin.

– Fiziksel aktivite için zaman ayırın. Düzenli egzersiz sadece stresi azaltmak ve depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi uykuya da yol açabilir

– Hem meditasyon hem de günlük kaydı, depresyon duyguları da dahil olmak üzere zor veya istenmeyen duyguları tanımlamanıza ve kabul etmenize yardımcı olabilir. Sanata yatkın olsanız da olmasanız da, sanat terapisi de bir fark yaratabilir.

– Sevdiklerinizle iletişim halinde olun.

– Dengeli bir diyet yapın. 

İlkbaharda mevsimsel depresyonla nasıl baş edilir #8

Tedavi süreci

Diğer tüm depresyon türlerinde olduğu gibi, bahar depresyonu da eğitimli bir ruh sağlığı uzmanının desteği olmadan düzelmeyebilir. Başa çıkma stratejileri yardımcı olabilir.

– Depresyon duyguları ve diğer mevsimsel ruh hali değişiklikleri 2 haftadan uzun sürer

– Semptomlar günlük yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başlar

– Kendine zarar verme veya intihar etme düşüncelerin var

– Öfke, endişe ve üzüntü gibi yoğun duyguları kendi başınıza düzenlemekte güçlük çekiyorsanız

– Semptomlarınız zamanla kötüleşir

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu