İlişkilerdeki manipülasyonlara karşı direnme yolları!

İlişkilerde, arkadaşlıklarda ya da aile arasında manipülasyonlara maruz kalıyor ve kendi kararlarımızı kendimiz alamıyor olabiliriz. Peki bunun çözümü nedir? Gelin birlikte öğrenelim.

Abone Ol 

Manipülasyon

Manipülasyon Ne Demek, Manipülasyon Nedir - Bio Bilgi

Manipülasyon, bir kişinin kendi istekleri doğrultusunda karşı tarafın görüş ve arzularını şekillendirme yöntemidir. Manipülatif ifadeler çoğumuzun farkında olmadan maruz kaldığı söylemlerdir. Karşı taraf bizi manipüle etmeye çalışırken adeta ağına alır ve kararlarımızı bizim yerimize vermeye başlar. Bu durumda öncelikle sıklıkla maruz kalınan ifadeleri incelememiz gerekir. Bakalım aralarından siz en çok hangisini işitiyorsunuz?

Koşullu ifadeler

Kavgalar da Aşka Dahil Mi?

Bu tür ifadeler istediğini yaptırmak isteyen kişiler için kaçınılmazdır. Bir nevi tehdittir. ”Eğer akşam o davete gidersen ben de önümüzdeki hafta partiye katılırım.” ”Eğer bunu bana almazsan seninle asla bir daha gelmem!” Eğer eğer eğer… Bir cümlede eğer varsa koşul vardır. Öncelikle karşınızdaki kişinin koyduğu koşulun mantıklı olup olmadığını düşünün. Mesela siz herhangi bir şey almadığınız için o kişi bir daha sizinle gelmeyeceğini söylüyorsa burada masum bir koşul hayal edemeyiz. Kuvvetli bağları olan hiç kimse bir olay üzerinden bütün bağlarını koparacağını iddia edemez. Burada sizin kaybetme korkunuza karşı bir manipülasyon bulunuyor! Siz o kişiyi kaybetmemek için söylediği şeyleri yapma ihtiyacı hissedersiniz. Aman dikkat!

Zamana karşı yarış

Zaman Yönetimi · Davet Mektebi Dergisi

Manipülatif insanlar karşı tarafa asla zaman tanımazlar. Siz karşı tarafın düşüncesini mantık süzgecinden geçirmek isterken karşı taraf sürekli yeni yargılarla gelir. Düşünmeniz için size asla zaman bırakmaz! Bu durumda karşı tarafı durdurun ve düşüneceğinizi açıkça belirtin ya da mümkünse ortam değiştirin. Çünkü siz durdurmazsanız karşı taraf asla durmayacaktır.

Haklılık en önemli şey

Haklılık Mı Yoksa Mutluluk Mu?

Manipülatif insanlar için haklılık en önemli şeydir. Ne olursa olsun kendi fikirlerinin hatasız ve doğru olduğunu düşünürler. Emin olun sizin kendinizi paralayıp yaptığınız hiçbir açıklamayı dikkate almazlar hatta dinlemezler bile. Sizi sürekli haksız olduğunuza inandırmaya çalışırlar. Kendinizi asla haksız ya da hatalı görüp mutsuz hissetmeyin ve bir şeyler açıklamak için çabalamayın. Bazı açıklamalar hak eden kişiye yapılmalıdır.

Küçük iyilikler

Hediye Adabı

Hayatınızda önce küçük bir iyilik yapıp ardından bir ton şey isteyen biri oldu mu? Olduysa manipüle edilmeye çalışılmışsınız demektir. Eğer ki küçük bir iyiliğin ardından farklı istemler geliyorsa karşı taraf, bu iyiliğin karşısında sizin ona karşı borçlu olduğunuzu hissettirmek istiyor. Aynı zamanda başlangıçta yapılan küçük iyiliklerle sizin sempatinizi kazanmak hedefleniyor. Bazen bazı iyilikleri reddetmenizde fayda var. Her iyilik ne yazık ki masum olmuyor.

Manipülasyon tekniklerinden bir kaçını sıraladım. Elbette çok daha fazlası var. Başkalarının kendi kararlarınızı şekillendirmesine izin vermeyin. Zayıf yönlerinizi kullanan insanlara karşı gözünüzü dört açın ve bu konu hakkında bilincinizi arttırın!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu