İlişkide ideal yaş farkı ne kadar olmalı

İngiltere'deki bir araştırmaya göre erkeğin kadından 52 ay büyük olması ilişkide en ideali.

Türk uzmanlar, yaş aralığını 5 ila 10 arasında veriyor
Kadın ve erkek ilişikisi için en ideal yaş farkı bilimsel olarak belirlendi. Araştırmacılar, erkeklerin kadınlardan 4 yıl 4 aylık yaş farkı ile büyük olmasının ilişkiyi güçlendirdiğini kanıtladı. İngiltere'de erkek ve kadın arasındaki ideal yaş aralığını bulmak için 2000 kadına anket uygulandı. Araştırma sonunda iyi bir ilişkiyi sürdürebilmek için ideal yaş aralığının 52 aya denk geldiği belirlendi. Ayrıca ankete katılan kadınların sadece yüzde 1'i, partnerinin kendinden küçük olmasını istediğini belirtti. Verilere göre kadının erkekten büyük olması ilişkide ciddi sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

ERKEKLER HIZLI DAVRANIYOR

Amerika'nın ünlü partner bulma sitelerinden Harmoni de, kadınların ve erkeklerin aşklarını nasıl ilan ettiklerini araştırdı. Verilere göre erkekler, aşklarını ilan etmek için 134 gün bekliyor. Aşkı ilan etmede erkekler kadınlara göre daha hızlı davranıyor. İnsanların yüzde 77'si partnerine "seni seviyorum" dediği ilk anı hatırlıyor. Yapılan çalışmada erkeklerin ilişkinin ilk aylarında kızın ailesiyle tanıştığı, kızlarınsa sadece yüzde 25'inin bunu yaptığı belirlendi. Ayrıca erkeklerin yüzde 39'u gerçek aşkın bir hafta sonrasında gerçekleştiğine inanıyor. Katılımcıların üçte biri ilişkinin ilk yılında partneriyle birlikte yaşamaya başladığını belirtti.

YAŞ FARKI AVANTAJDIR

Dr. Tuncay Özgünen (Çukurova Üniv. Fizyoloji Bilim Dalı): Erkekte cinsel hayat ömür boyu sürebilir. Dolayısıyla erkekler için kendinden küçük kadınla birlikte olması avantajdır. Kadın menopoza girince, eşinin kendisinden 10 yaş büyük olması avantajıdır.

EN FAZLA 6 AMA 10 DA OLABİLİR

Dr. Meliha Karayay (Hattat Hastanesi Psikolog): Kadının büyük olması iyi olmaz. 5-6 yaş aralık idealdir. İlişkinin devamlılığına baktığımız zaman kadınların erkeklerin olgun olmasını istediklerini biliyorum. Kadınların kendini ifade etmesi de erkeklere göre bir adım daha önde. Bence erkek en fazla 6 yaş büyük olmalı. Kendinden büyük bir erkeğe hayranlık duyan bir kadın için ise bu fark en fazla 10 olabilir. Eğitimi ne olursa olsun, erkekler zaman zaman ifade güçlüğü yaşıyorlar.

ERKEK BÜYÜK OLMALIDIR

Dr. Cem Keçe (CİSED Genel Başkanı): Yaş olarak erkeğin büyük olması, iki taraf için de tercih edilen durumdur. Kadın, erkeğin güçlü, karizmatik, olgun, sahiplenici olmasını ister. Bunun için erkeğin daha büyük olması gerekir. Bu nedenle 5 yıl en ideal olarak gördüğümüz yaş aralığıdır. Minimum fark ise 4 yaş olmalıdır. En ideali ise 5 - 10 yaş arasıdır. Çünkü bunları genç ve tecrübesiz bir erkeğin vermesi düşük bir ihtimaldir.

Yorumlar

Asya Asena 18-05-2013 20:13:17

ben kesinlikle katılıyorum nişanlımla aramızda 8 yaş var ve gerçekten bu hem aradaki saygıyı seviyeyi korumamızı hem onun bana karşı tutumlarının çok ılımlı ve sevecen olmasını sağlıyor bence.

Berivan Brusk 05-05-2013 20:59:43

ben yukaridaki yorumlara katilmiyorum: ben kendim 47 yasindayim kocamda 38 yadinda yani aramizda 9 sene fark var. uc cocugumuz var 16 yildir beraberiz. yas onemli olsaydi bizim su anda ayri yasamis olmamiz lazimdi yada karisindan uc bes sene buyuk olan butun kocalar ayni esleri ile evil olurdu! ama biliyoruz ki bu dogru degil

YORUM YAZ