İkinci çocuğu planlarken dikkat edilmesi gereken 4 nokta

Bir bebeğe sahipken ikinci kez hamileliği planlamak pek kolay olmayabilir. İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları...

İkinci bir çocuğa sahip olmak zor olabilir, çünkü aynı anda iki çocukla ilgilenmek kolay değildir. Sadece bir süre için özel bir ilgi gördüğünüzü ve aniden ilginin sizden tamamen koptuğunu hayal edin. Nasıl hissederdiniz? İlk doğan çocuklarda olan tam olarak budur. İkinci bebek gelir gelmez ihmal edilm hissetmeye başlarlar. Ekstra dikkatle ele alınması gereken çok hassas bir aşamadır.

İkinci bir çocuk planlarken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç şey var...

1. Zihinsel ve fiziksel olarak hazırlanıyor musunuz?

Zihinsel olarak, zaten zamanınıza ve dikkatinize ihtiyacı olan bir çocuğunuz var. Hem siz hem de çocuğunuz için zorlaştırmadan zamanınızı ve dikkatinizi bölmeye hazır mısınız? Fiziksel olarak, vücudunuz ilk çocuktan sonra çok sayıda değişiklik geçirdi, bunlara tekrar hazır mısınız? Zihinsel ve fiziksel olarak bir kez daha aynı yollardan geçmeye hazır mısınız?

2. İşiniz veya kariyerinizi düşündünüz mü?

Çalışan bir anneyseniz, ilk çocuğunuzun zamanında bir kariyer molası vermişsinizdir. Bunu tekrar yapmaya hazır mısınız? İkinci bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra tekrar tam zamanlı işinize dönebileceğinize inanıyor musunuz? Evden çalışma esnekliği sağlayan seçenekleri seçerek kariyerinizi yeniden başlatabilir ve yeniden şekillendirebilirsiniz. Veya işinizi, ikinci çocuğunuzla birlikte bırakma konusunda bir karar alabilirsiniz. Daha sonra pişman olmamanız için kararınızdan emin olun.

3. Ekonomik durumunuz ikinci bebeğe sahip olma kararınızı destekliyor mu?

İçinde yaşadığımız zamanda iyi bir yaşam tarzına sahip olmanın finansman gerektirdiğini kabul edelim. Lükslerden bile bahsetmiyoruz. Kazançlarınız ikinci çocuktan sonra aynı veya daha iyi yaşam tarzını sürdürmenize izin verecek mi? Ailenizin ihtiyaçlarının çocuklar büyüdükçe zamanla arttığını unutmayın. Gerekirse yaşam standartlarınızı azaltmaya hazır mısınız? Aynı zamanda, çocuklarınızın eğitimi ve kendi geleceğiniz için de tasarruf etmelisiniz. Tereddüt etmeden eşinizle ekonomik durumunuz hakkında konuşun.

4. İlk çocuğunuzu ikinci çocuğun gelişine hazırladınız mı?

Çocuğunuz bu konuyu anlayacak kadar büyükse, onu ikinci çocuğun gelişine yavaş yavaş hazırlamanız gerekir. Onun için kapsayıcı bir deneyim olmasını sağlayın. Ne kadar garip veya komik olursa olsun her zaman sorusunu cevaplayın. Unutmayın, bu onun için de büyük bir değişiklik olacak. Kardeş olmanın ne kadar harika olacağı ve her ikisinin de yapabileceği harika şeyler hakkında konuşun. İlk çocuğunuzun kıskançlık veya rekabet duygularına kapılmasına asla neden olmayın.

Bu konudaki düşüncelerinizi bilmek isteriz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Aşağıya bir yorum bırakın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ