Hollywood yıldızlarının yeni gözdesi: Coolaser

Kim Kardashian'ın güzellik sırrı olarak ortaya çıkan coolaser tekniği, şimdilerde tüm dünyanın gözdesi haline gelmiş bulunmakta.

Coolaser, gelişmiş bir lazer teknolojisi olup amacı deriyi yakmadan üst tabakanın uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem sonrasında alttan yeni, genç daha parlak ve pürüzsüz bir cilt gelişimi meydana gelir. Lazerin derin tabakalara yaptığı etki ise kollajen üretiminde artıştır. Kısaca Coolaser üst tabakayı yenilerken altta da yıllar içinde azalan kollajen dokunun yerine konulmasını sağlar.

Hollywood yıldızlarının yeni gözdesi Coolaser'ı René Clinic Estetik Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Reha Yavuzer anlattı.

Coolaser kimler için uygun

- Parlaklığını kaybetmiş derilerde

- Deri yüzeyi pürüzlü bir görüntüye sahipse veya daha pürüzsüz bir cilt hedefleniyorsa

- Geniş porları olan derilerde

- Eski sivilce izleri olanlarda

- Hafif çatlaklarda

- Hafif deri lekelenmelerinde

- Yukarıdaki sorunlar olmadan yaşlanmayı geciktirici olarak 35 yaş sonrasında

- Deri yenilenmesini ve nemlenmesini artırmak için

Değerlendirmeyi takiben yapılacak bilgisayarlı analiz ile uygun bir aday olup olmadığına karar verilerek tedavi planlanır. Uygulama kadınlarda olduğu erkeklerde de en çok tercih edilen uygulamalardandır.

Coolaser hangi bölgelere uygulanır

- Yüz gençleştirme ve cilt canlandırmada için kullanılan bu tedavi programı en çok yüz ve el için tercih edilmektedir.

- Yüz

- El sırtı

- Dekolte bölgesi

- Karın ve bacak bölgesi çatlaklar için

- Tüm vücut deri pürüzsüzlüğü için

Coolaser kimlere yapılmaz

Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyon varlığında, hamilelerde, keloid gelişimi olanlarda, yara iyileşmesini bozan ağır kronik rahatsızlıklarda (kontrol dışı diyabet,yüksek doz steroid kullanımı gerektiren rahatsızlıklar), yoğun sigara içicilerde uygulama tercih edilmez.

Coolaser öncesi neler yapılmalı

Her birey öncelikle klinik olarak değerlendirilir, ardından bilgisayarlı analiz ile uygulamanın uygun olup olmadığına ve kaç seansa ihtiyaç olduğuna karar verilir. Sigara içenlerde uygulamadan iki hafta önce sigaranın bırakılması gerekir.

Coolaser kaç seans olmalı

Uygulama seans sayısı 1-6 arasında değişir. Seans sayısı yapılan değerlendirmeye göre karar verilir. Çoğu hasta 2 veya 4 seanslık protokole uygundur. Seans aralıkları 20 ile 40 gün arasında değişir. Seans aralığına takipler sırasında kişinin gösterdiği iyileşme özelliklerine göre karar verilir. Her seans ortalama 45-60 dk sürer.

Coolaser sonrası neler yapılmamalı

Uygulama sonrası verilen kremlerin ve verildiyse eğer ilaçların tarif edildiği şekilde kullanılması iyileşmenin hızı ve kalitesi açısından büyük önem taşır. Uygulama sonrasında en az 30 gün süreyle solaryum veya güneşlenme yapılmamalıdır. Sigara kullananlarda uygulama sonrası ilk 20 gün sigara içmemeleri tavsiye edilir.

Coolaser uygulama sonrası iyileşme süresi

Uygulama sonrası 1-3 gün boyunca kızarıklık ve ilk günlerde daha fazla olmak üzere 7 güne kadar soyulma ve pullanma meydana gelir. Özellikle bu dönemde size verilen bakım kitini kullanmanız çok önemlidir. Seanslarda uygulanacak enerji düzeyleri, atış sayıları ve kullanılacak paternlere göre bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir. Çalışan bireyler için sıklıkla cuma günü yapılan uygulama sonrası salı günü işe gidebilmek mümkün olur. Şayet daha kısa sürede iyileşmek isteniliyorsa bu takdirde her bir uygulamadaki enerji düzeyi düşürülür ancak total seans sayısı artırılır. İyileşme boyunca güneşten ve ultraviyoleden sakınılması gerekir.

Yorumlar

YORUM YAZ