Hissettiğimiz ama adınız koyamadığımız duygular aslında bilimsel bir gerçektir!

Hislerimizi anlamlandıramadığımız zamanlar olmuştur, peki bu duyguların isimleri neler?

Abone Ol 

Çoğu zaman farklı ruh halleri içerisine girebiliriz. Bazen kendimizi yalnız hisseder, bazen de kalabalıklar içinde yalnız kalırız. Durup baktığımızda aslında hissettiğimiz ama bir türlü ifade edemediğimiz duyguların bir adı, bilimsel bir açıklaması vardır. Gelin birlikte hissettiğimiz ama adını koyamadığımız 5 duyguyu inceleyelim.

DES VU

Fransızca “Dès Vu” sözcüğünün anlamlarından biri; görüldüğü gibi, diğeri ise içinde bulunduğunuz zamanın bir gün anı olacağının farkında olma halidir. Örneğin arkadaşlarınızla ya da ailenizle çok mutlu bir an geçiriyorsunuz ve o anın biteceğinin farkına varıp hüzünleniyorsunuz. İşte bu hisse Des Vu deniliyor.

ZENOSYE

Birçok zaman geçirdiğimiz, yaşadığımız anın ne kadar hızlı geçtiğini anlayamayız ama zamanın gün geçtikçe daha hızlı aktığını hissetme durumuna Zenosye denir.

MONAKAPSIS

Kendinizi hiçbir yere ait hissedemiyorsanız siz de Monakapsis duygusunu hissediyor olabilirsiniz. Bulunduğunuz yere bir türlü alışamıyor ve benim burada ne işim var gibi hislere kapılmanızın bilimsel adına deniliyor.

ONISM

Eski Yunanca kökenli bir sözcük: “Onism”. Hayatta az şey tecrübe etmenin verdiği üzüntü, aynı anda birçok şey yaşayamamanın yarattığı hayal kırıklığı demektir. Hep daha fazlasını aramanın verdiği sıkıntı hissine Onism denir.

EXULANSIS

Sürekli kendinizi açıklasanız da insanların sizi bir türlü anlamadığını düşünme hissine Exulansıs denir. İnsanların anlamadığı, bir anlam veremediği bir konu hakkında konuşurken, bu konu hakkında konuşmaktan vazgeçme eğilimini ifade eder. karşı tarafın seni asla anlamayacağı hissine sıkça kapılıyorsanız siz de exulansis duygusunu yaşıyor olabilirsiniz.

Başa dön tuşu