Hilal Özcan, Kalbimin Kendine Göre Nedenleri Vardı’yı anlatıyor

İlk romanı “Kalbimin Nedenleri Vardı” ile okurunu selamlayan Hilal Özcan ile romanı, yazarlığı ve yaşamı üzerine konuştuk…

Hilal Özcan ilk romanını yazdı. Benim için röportaj yaptığım her isim çok özel; ama Hilal Hanım ile biraz daha özel oldu. Onu, Instagram'da takip etmeye başladığım günden beri bir abla gibi sevdim, kabul ettim sanırım. Onunla ilk kez İclal Aydın'ın sosyal medyadaki önerisi ile karşılaştım. Ve şimdi keyifle sohbet ettiğimiz, fotoğraf çekimlerinde çok eğlendiğimiz bir röportajın girişini yazıyorum. Hayat gerçekten çok tatlı karşılaşmalar, çok güzel heyecanlar içermiyor mu? İşte bu söyleşide tüm bunlar var. Bizi buluşturan kitapların, anların toplamına duyulan minnet var…

Keyifli okumalar…

Hilal Özcan, Kalbimin Kendine Göre Nedenleri Vardı'yı anlatıyor

Tek aynam insani değerler oldu

- Hilal Hanım ilk sorum hep aynı; ama aldığım cevaplar beni öyle heyecanlandırıyor ki… Duygularıyla, kalemiyle Hilal Özcan kimdir? Hilal kendini nasıl anlatır?

Kendimi bildim bileli tek aynam insani değerler oldu. O aynaya her baktığımda kendimi çok başarılı bulmadım tabii ki; ama aynanız insani değerler üzerinden sizi yansıtan bir aynaysa, baktığınızda gördüğünüz şeyler kıyafetiniz, fiziğiniz, statünüz ya da benzerleri olmuyor. Vicdan, adalet, iyilik gibi konular çıkıyor karşınıza ve bu terazideki sonuçlar üzerinden şekillenip kendinizi tanımlamaya çalışıyorsunuz. Neyi ne kadar yapabildiğimiz hep tartışmalıdır, günün sonunda aynadaki görüntümüzü değiştirip iyileştirmeye çalışacağımız durumlarla da karşılaşabiliriz; ama her şeyin insan için olduğunu unutmadığımızda, en azından, aynada kendimizle göz göze gelmekten çekinmeyiz.

- Yazmaya nasıl başladınız?

Hayatımdaki bir sürü şeye başlama nedenim insana duyduğum merak ve inançtır. Bu, çocukluğumdan itibaren kitap okuma nedenimken, zamanla yazma nedenime de dönüştü. İnsanı ve hayatı, edebiyat kadar bütünlüklü ve iyi anlatabilen çok az alan sayabiliriz.

Röportajın tamamı için ensonhaber.com/kitap

Yorumlar

YORUM YAZ