Hıdırellez gelenekleri nelerdir?

Hıdırellez de neler yapılır?

Abone Ol 

   Çook eski zamanlardan beri baharın gelişinin habercisi ve müjdecisi olarak bilinen Hıdırellez’in kutlamaları 5-6 Mayıs günleri boyunca sürer. Hıdırellez Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlarda çeşitli kutlamalarla bu bayram şenlikli bir şekilde geçer. 

  Öyle ki kimi gül dalına istediği, hayal ettiği bir şeyi çizer, kimi uyumadan önce tuzlu yiyecekler yer, kimi dilek tutup ağaçlara bez parçaları bağlar, kimi ateş üzerinden atlar.. 

  Güzelleşmek için sabahın erken saatlerinde kalkıp yeşil yaprakların üzerinde biriken çiğleri toplayıp yıkanma suyuna karıştıranda var, hastalıklara şifa için yeşillikler üzerinde yuvarlanan da.. 

Peki nereden çıkmış bu Hıdırellez? Neymiş ne değilmiş birlikte bakalım. 

  Hükümdar ordusunda bulunan askerle Ab-ı hayat (yaşam suyu) yani ölümsüzlük suyunu ararlarken Hızır ve İlyas gruptan ayrılır birlikte aramaya başlarlar. Yemek yemek için dururlar, kurutulmuş balıkları çıkartılar ve tam o esnada balığın üzerine deniz suyu sıçrar ve balık canlanıp denize atlayıverir. Böylece Hızır ve İlyas ölümsüzlük suyunu bulmuş olurlar. Bu esnada bir melek gelir ve kıyamet gününe kadar yaşayacaklarını, ancak Hızır’ın karada İlyas’ın ise denizde yardıma ihtiyacı olanların yardımına koşacağını söyler. Hıdırellez de 5-6 Mayıs Hızır ve İlyas’ın buluşup kavuştuğu ve ölü tabiatı yeniden canlandırıp kötü enerjiyi yok ettiğine inanılır. 6 Mayıs günü yağmurlu ise Hızır ve İlyas’ın buluştukların da mutluluktan sevinçten göz yaşlarına hakim olamayıp ağladıklarının ve bulutlarında onlara katıldığının ispatıdır.  

Hıdırellez de yapılan bazı gelenekler 

  • Hıdırellez gününden önceki akşam ev, araba, bebek, eş dileklerini bir kağıda çizerek gül ağacının dallarına bağlanır, bir gün geçtikten sonra alınır ve saklanır. 
  • Çanakkale, Balıkesir gibi bazı illerimizde kadınlar sabahın ilk saatlerinde kalkar güneş doğmadan su kenarına iner ve o suyla ellerini yüzlerini yıkarlar.  
  • Birçok yerde bolluk bereket için Hıdırellez sabahı kapı önü evin yönüne doğru süpürülür. 
  • Ateşin üzerinden atlamanın ise hastalık ve nazardan koruduğuna inanılır. 
  • Evlenmek isteyen kişilerin tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmakta gelenektir. Düşlerinde kendilerine su verecek kişinin evlenecekleri kişi olduğuna inanılır.  

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu