Hiç vaka çıkmazsa normal hayata yaklaşabiliriz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan, bundan sonra yeni bir normal hayatın olacağını belirterek "Virüs etkisini kaybeder, hiç vaka çıkmazsa o zaman alıştığımız normale doğru yaklaşabiliriz" dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan, hayatın normale dönmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Adım adım normale geçeceğiz"

Virüsün çok şey değiştirdiğini belirten Prof. Dr. Demircan, "Bundan sonra önlemlerle normali bulacağız. Yani yeni bir normal hayat olacak. Virüsü tamamen yener, virüs etkisini kaybeder, hiç vaka çıkmazsa o zaman alıştığımız normale doğru yaklaşabiliriz. Türkiye şu anki vakalarla iyi gidiyor. İyi gidersek, sıkı gidersek yakın zamanda adım adım normale geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

AVM'lerin açılmasının etkilerini 10 gün sonra göreceğimizi belirten Demircan, sürekli hareket dalgaları olabilecek potansiyel risklerin olduğunu ancak bunları çok sıkı atlatırsak o zaman yakın zamanda normale dönmenin umut edileceğini söyledi.

Demircan, "'Yaz gelince bitecek' diye söylenmişti. 'Ekvator'un güney kısmında neden görülüyor?' diye sorular geliyor. 'Bu doğrudur' demek için çok erken. Temkinli gitmek lazım. Dünyanın her yerinde, her mevsimde görünebiliyor. '30 derece oldu virüs bitti' anlamına gelmemeli. Güneyde de olduğunu düşünürsek 'yüzde yüz keser' demek biraz soru işareti. Nem azaldıkça, güneş ışınları çoğaldıkça muhtemelen virüsün etkisi azalacak diye bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ