Herkesin tüketmesi gereken sıvı miktarı farklı

Herkesin tüketmesi gereken sıvı miktarının farklı olduğunu dile getiren uzmanlar, sıvı kaybının daha çok suyla giderilmesi gerektiğini belirtti.

Bunaltıcı yaz sıcaklarında yapılan diyet uygulamalarında su tüketimi, hayatın her alanında olmazsa olmazlar arasında. Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, yaz aylarında su tüketimi ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili yapılması gerekenleri anlattı.

Uzmanların aşırı sıcaklardan korunma yöntemi olarak vurguladığı en önemli konu şüphesiz ki su tüketimi. "Su içmek için susamayı beklemeyin” uyarısı yapan uzmanlar, özellikle ter yoluyla sıvı kaybı yaşandığından bol su tüketilerek vücudun sıvı dengesinin korunması gerektiğinin altını çiziyor. Beslenme ve Diyer Uzmanı Merve Güler, yaz aylarında bol su tüketiminin yanında uygulanması gereken beslenme önerilerine de değindi.

Her vücudun su tüketme oranı farklı

Günde en az tüketilmesi gereken su ihtiyacının herkesin bildiği üzere 2-2,5 litre olduğunu söyleyen Güler, sıvı tüketim oranlarına göre bu ölçünün artabileceğini ya da azalabileceğini söylüyor. Sıvı kaybının su ile giderilmesi gerektiğinin çok önemli olduğunu belirten uzman doktor, asitli, gazlı içeceklerden uzakta doğal ve taze içeceklerin tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için alınması gereken kalori 1 ml sıvı tüketilmelidir. Bu nedenle herkesin tüketmesi gereken sıvı miktarı farklıdır.

Vücudumuzda eksilen sıvının su olarak alınması gerektiğini belirten Güler, "Eğer çok fazla su tüketemiyorsak hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadıyla yapılmış kompostolar, içecek olarak tercih edilmelidir. Yani su içmek için susamayı beklememek gerekir” şeklinde konuştu.

Bol bol meyve

Beslenme ve Diyet Uzmanı Güler, günlük tatlı ihtiyacımızı mevsim meyveleri olan karpuz, çilek, kiraz, üzüm gibi meyvelerden karşılanabileceğini belirterek, "Vitamin ve lif açısından da zengin olan bu meyveler aynı zamanda mineral açısından da zengin olduğundan terle birlikte atılan minerallerin yerine konulmasına yardımcı olur. Lif tüketimi bağırsakların rahat çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önlemektedir. Salatalık, domates gibi hafif gıdalar tüketmek kilo kontrolünü sağlamaya da katkı sağladığından öğünlerde mutlaka bulundurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Öğün atlamamaya özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Merve Güler, "3 ana öğün mutlaka tüketilmeli mümkünse ara öğünler de eklenerek kişilerin öğünlerde fazla yemek yemesi engellenmelidir” dedi.

Yağlı gıda ve ağır tatlı tüketimine dikkat

Yaz aylarında yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış, ızgara veya haşlama besinler tercih edilmeli. Yağsız kırmızı et haftada 2-3 defa olmak üzere balık, tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir. Bu yüzden tüketilen dondurmanın güvenilir bir marka olmasına ve uygun muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Alkolden uzak durun

Alkolün idrar söktürücü özelliği bulunduğundan dolayı alkol tüketenlerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü alınan alkolün vücuttan atılması esnasında sıvıyla birlikte mineral de kaybedileceği için sıvı elektrolit dengesi bozulabilir.

Yorumlar

YORUM YAZ