Herkes bunu konuşuyor! Mona Lisa tablosuna pasta süren adam!

Fransa'nın başkenti olan Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa eserini ziyarete gelen ziyaretçilerden biri, tekerlekli sandalyede oturan engelli ve yaşlı bir kadın kılığına girerek herkesi şaşırttı.  Mona Lisa tablosuna pasta fırlatarak tabloyu kremaya bulayan adam ve daha fazlası haberin devamında...

Abone Ol 

29 Mayıs Pazar günü Paris’teki Louvre müzesinde sergilenen Mona Lisa tablosu kılık değiştirerek gelen bir ziyaretçi tarafından pastalı saldırıya uğradı. Müzedeki bu olaya şahitlik edenlerin ifadesine göre, saldırgan tekerlekli sandalyede peruk takmış, kadın kılığında bir adamdı. Diğer misafirleri şaşırtacak şekilde, aniden ayağa kalkıp tabloya yaklaştığı ve pastayı ona fırlattığı anlatıldı. Neyse ki, Leonardo da Vinci tarafından 1503 ve 1519 yılları arasında tarafından yapılan Mona Lisa tablosu, önünde bulunan kalın kurşun geçirme  güvenlik camı ile korunduğu için saldırıdan zarar görmedi.

Güvenlik görevlileri saldırganı dışarı çıkardı !

Mona Lisa'ya pastalı saldırı - Son Dakika Haberleri

Müzeni her yanı güvenlikli ve her zaman turistlerle dolu olan bir odasında bulunan tabloya yapılan saldırı sosyal medya da gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda güvenlik görevlilerinin saldırganı binadan çıkarmak ve camı temizlemek için harekete geçtiği görüldü.

Mona Lisa tablosu tarih boyunca pek çok kez saldırıya uğradı

Mona Lisa gets caked by man disguised as old woman at the Louvre | Marca

Tarih boyunca Mona Lisa tablosu çeşitli saldırılarla karşılaştı.  Bilinen en büyük hasarı 1950’lerde bir adamın  tabloya sülfürik asit atması sonucu tabloda ağır yıpranmaya yol açmıştı. Daha sonra Bolivyalı bir öğrenci ona bir taşla vurdu. 1974’de Japon bir kadın, tabloya kırmızı boya sıkarken, 2009 yazında bir Rus turist ona bir fincan çay attı. 2022′ de ise tabloya pasta kreması sürdü neyse ki Mona Lisa tablosu hiçbir hasar görmedi.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu