Hergün kahve içmeniz için 7 sebep

Bu haberden sonra kendinize bir bardak kahve hazırlamak isteyeceksiniz.

Beethoven'ın, her gün kendine 60 kahve çekirdeğinden kahve hazırladığını, Voltaire'in günde 50 fincan kahve içtiğini ve 83 yaşına kadar yaşadığını biliyor muydunuz? Uzmanlar kahve bağımlılığı hakkında olumsuz şeyler söyleseler de bu haberden sonra kendinize bir bardak kahve hazırlamak isteyeceksiniz. İşte kahve içmek için 7 gerçek sebep.

Beyin performansını arttırır

Kahve, dikkat, uyanıklık ve konsantrasyon artırır. Kafein ve glikoz kombinasyonu beyninizin belli bölümlerini aktive ettiğinden, şeker eklenmiş kahve sizi bir süre için küçük bir deha haline getirebilir. Fakat küçük ve önemli bir ayrıntı, boş mideyle asla içmeyin, çünkü bu özelliklerin tam tersi olacaktır.

Kan basıncını arttırır

Küçük bir fincan kahve, düşük kan basıncıyla savaşır. Fakat, taşikardi işaretleri gösteren ve kahve içtikten sonra nabzı yükselenler için önerilmez.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bilim adamlarına göre kahve, erken ölüm riskini azaltıyor. Çünkü kahve, bağışıklık sisteminizi değiştirerek daha güçlü ve sağlıklı hale getiriyor. Maksimum fayda için taze öğütülmüş kahveleri tercih edin.

Baş ağrısına iyi gelir

Doğal kahvede bulunan kafein baş ağrısı ve migreni tedavi edebilir.

Stres ve depresyonu azaltır

Kahve, dopamin ve serotonin salınması nedeniyle strese karşı savaşır. Bir bardak kahve ya da sadece kahvenin kokusu bile sinirlerinizi yatıştırabilir.

Daha iyi bellek

Kahve içerisindeki uyarıcılar ve nöromediatörler yalnızca ruh halinizi ve üretkenliğinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hafızanızı geliştirirler .

Kilo vermenizi sağlar

Kahve içmek daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Leptin hormonu seviyesi düşük olduğunda vücudunuz yağ depolamaya başlar ve kilo alırsınız. Bununla birlikte kahve, vücudunuzdaki hormon seviyelerini arttırır .

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Demet 27-08-2017 18:41:15

Vazgecilmezimdir kahve cok sevindim

mehmet 25-08-2017 20:33:05

Birde kahvenin zararları var bunuda yazsaydınız.

YORUM YAZ