Her evde bulunan mucize

Bu sıradan ilaç, günlük hayattaki birçok soruna da iyi geliyor.

Aspirin'in ağrı ve ateşten başka bir şey için kullanılabilir olup olmadığını merak ettiniz mi? Bu sıradan ilaç, günlük hayattaki birçok soruna da iyi geliyor. İşte aspirinin şaşırtan kullanım alanları.

1. Sivilcelerin azalmasına yardımcı olur

Aspirin, anti-enflamatuar özelliğinden dolayı sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. 2-3 aspirini ezerek, limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı sivilceye uygulayın ve yıkamadan önce birkaç dakika bekletin.

2. Böcek sokmalarına iyi gelir

Aspirin sivrisinek ısırmalarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bir aspirini, bir çorba kaşığı suda ezin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

3.Cilt lekelerini azaltır

Aspirin, aydınlatıcı kremlerin ve cilt temizleyicilerinin üretiminde kullanılan bir bileşen içerir. 7 aspirini, 3 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Temiz yüzünüze uygulayın ve maskeyi 15 dakika bekletin. Bu maske, cildinizi parlak ve pürüzsüz yapacaktır.. Hafif bir kabuk etkisi sağlayarak, yara izlerini ve lekeleri azaltır. Gözeneklerinizin tıkanmasını önler.

4.Kepeği önler

Kepekten kurtulmak için 2 tane ezilmiş aspirini şampuanınıza karıştırın ve saçlarınızı yıkayın.

5. Yüz bakımı için etkilidir

Aspirin, yüzünüzdeki ölü hücreleri arındırır. Buna ek olarak aşırı yağlılığın giderilmesine ve genişlemiş gözeneklerin azaltılmasına yardımcı olur. Sadece su ile karıştırın ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Hassas bir cildiniz varsa, cildi tahriş etmemek için dikkatli bir şekilde uygulayın.

6. Ayaklardaki kuruluğu yok eder

Aspirin, ayak tabanlarını yumuşatır ve ölü deriyi kolayca çıkarır. 7 aspirini parçalayıp, yarım çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Karışımı ayak tabanlarına uygulayın ve sıcak bir bezle örtün. 10 dakika bekletin ve ponza ile fırçalayın.

7. Saçları onarır

Sağlıklı ve parlak saçlar için bir fincan sıcak suda bir aspirini özün ve saçlarınıza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra durulayın.

8. Ter lekelerini giderir

Aspirin ayrıca giysilerinizi yenilemeye de yardımcı olur. Ter lekelerini çıkarmak için ılık suda çözülmüş bir aspirini lekeye uygulayın ve bir gece bekletin. Daha sonra, elbiselerinizi her zamanki gibi yıkayın.

9. Banyodaki sabun artıklarını temizler

Sabun artıklarını temizlemek için, 5 aspirini ezin ve temizlik malzemenizin içerisine katın. Bütün alana serpiştirin, yarım saat bekletin ve yıkayın.

10. Çiçeklerin ömrünü uzatır

Canlı çiçeklerinizin daha uzun süre dayanması için, sulama suyuna bir aspirin ekleyin. Çiçekleriniz daha canlı ve sağlıklı olacaktır.

Bu ipuçlarını denemeden önce doktorunuza veya dermatologunuza danışmanızı öneririz.

Yorumlar

YORUM YAZ