Her zaman yorgun hissetmenizin 7 nedeni

Bütün gün halsiz hissetmenizin birçok nedeni olabilir. Kronik yorgunluk ayrıca bir dizi sağlık probleminin ilk belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Ancak günlük yaşamınızda yapacağınız küçük değişikliklerle yaşadığınız yorgunluğu önleyebilmeniz mümkün.

Yeterince uyuyor olsanız bile bütün gün halsiz hissetmenizin birçok nedeni vardır. Kronik yorgunluk sendromu denen bir durumu yaşıyor olabilirsiniz. Ancak, daha sağlıklı alışkanlıklar benimseyerek kolayca önlenebilecek yorgunluklar da yaşıyor olabilirsiniz.

İşte her zaman yorgun hissetmenizin 7 nedeni ve alabileceğiniz önlemler.

Doğru beslenmiyorsunuz

Rafine karbonhidratlar hızlı bir enerji kaynağıdır. Kahvaltılık gevrek, kurabiye, makarna veya pizza gibi bir şey yediğinizde, içlerindeki rafine karbonhidratlar kan şekerinizin yükselmesine neden olur ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Ancak, kan şekeri seviyeniz düştüğünde, yeniden yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Rafine karbonhidrat içeren yiyecekleri atıştırmaya devam ederseniz, tüm gün boyunca yorgunluk hissedersiniz.

Daha az basit şeker ve işlenmiş karbonhidrat yemeye çalışın ve bunları yulaf, mercimek ve sebze gibi lif bakımından zengin yiyeceklerle değiştirin.

Yeterince aktif değilsiniz

İşten sonra eve yorgun gelirseniz, kanepede uzanmanın enerji tasarrufu yapmanıza ve kendinizi biraz daha enerjik hissetmenize yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. En azından haftada birkaç kez egzersiz yapmak önemlidir ve her zaman daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. 2008 yılında yapılan bir araştırma, haftada 3 kez sadece 20 dakika düşük yoğunluklu egzersiz yapan genç yetişkinlerin daha yüksek enerji seviyelerine ve daha düşük yorgunluk seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

Yeterince kaliteli uyku alamıyorsunuz

Her gece önerilen 7-9 saat uykudan sonra bile yorgun hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, uykunuzun kalitesinin ne kadar uyuduğunuz kadar önemli olmasıdır. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın.

Ayrıca günün geç saatlerinde kahve içmeyin ve uyku öncesi zamanınızda mavi aşıkı yayan elektronik eşyalardan (telefon, televizyon vs) uzak durun. Bu, uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olur ve gün boyunca kendinizi yorgun hissetmeyebilirsiniz.

Besin hassasiyetleriniz olabilir

Gün içinde sebepsiz yorgunluk hissediyorsanız, bu gıda intoleransınızın bir işareti olabilir. En yaygın olanlardan bazıları glüten, süt ürünleri ve yumurtadır.

Yeterince su içmiyorsunuz

Biyokimyasal reaksiyonlar sonucunda vücudunuzun kaybettiği suyu yerine koymazsanız, susuz kalırsınız. Bu, daha düşük enerji seviyelerine yol açabilir ve konsantre olmayı zorlaştırabilir. Bir çalışma, bir koşu bandında çalışırken kaybettiklerinin yerine su içen erkeklerin su içmedikleri zamana göre daha az yorgun hissettiklerini gösterdi.

Stres altındasınız

Araştırmalar, yüksek stres seviyelerinin yorgunluğa neden olabileceğini göstermiştir. Dahası, bir çalışma stresli durumların daha yüksek yorgunluk seviyelerine yol açabileceğini buldu. Yoga ve meditasyon stresden arınmanıza ve rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Daha fazla vitamine ihtiyacınız olabilir

Diyetinizde yeterince demir, D vitamini veya B12 vitamini bulunmayabilir. Demir içeriği yüksek olan yiyeceklerden bazıları ıspanak, brokoli, kırmızı et ve hindidir. B12 süt, yumurta, somon ve sığır etinde bulunur. Daha fazla D vitamini almak için daha fazla mantar, yağlı balık ve deniz ürünleri yiyin. Ayrıca güneşte daha fazla zaman geçirmeye çalışın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ