Her gün elma sirkesi içersen böyle olur..

Elma sirkesi binlerce yıldır doğal tıpta bir ev ilacı olarak bilinmektedir. Sirke yaraları dezenfekte etmek, bakterilerle savaşmak ve hatta kan şekerini dengelemek için kullanılabilir. Elma sirkesini neyin bu kadar özel kıldığını ve neden her gün bir veya iki yemek kaşığı ile kendinizi şımartmanız gerektiğini açıklıyoruz. Ayrıca kendi elma sirkenizi nasıl kolayca yapabileceğinize dair ipuçları da veriyoruz.

Abone Ol 

Elma sirkesinde neler var?

Elma sirkesi, elma şarabından fermantasyon işlemleriyle üretilir . Fermantasyon sırasında, asetik asit bakterileri ve mayalar, elma şarabındaki alkol ve fruktozu fermente ederek sirke haline getirir. Bu, sirkeye tipik keskin kokusunu verir. Bununla birlikte, meyveli elma notaları, fermantasyon ürününün hafif sindirilebilir olmasını sağlar. Elma sirkesi bu nedenle mutfak uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve yemekleri rafine edebilir ve yemeklere taze, ekşi bir tat verebilir.

Elma sirkesi de bize sadece damak tadımızı memnun etmekle kalmayıp, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de sevinçten havaya uçuran birçok değerli içerik sunuyor. Elma sirkesinin ana bileşenleri şunlardır:

 • A, C ve E Vitaminleri
 • B grubu vitaminler
 • potasyum
 • magnezyum
 • ütü
 • sodyum
 • iyot
 • çinko
 • flor
 • bakır

Elma sirkesini kendin yap

Elbette kendi elma sirkenizi yapmak için elmalara ihtiyacınız var. Burada kalite önce gelir: organik elmalar satın alın. Bu, elmalardan gelen pestisitlerin ve diğer zararlı maddelerin elma sirkesine geçmesini önleyecektir. Elma sirkesi yapmanın en hızlı yolu brendi sirkesidir. Sadece ihtiyacın var:

 • yaklaşık 3 büyük organik elma
 • bir litre brendi sirkesi
 • 1,5 litre kapasiteli steril bir cam şişe

Önce elmaları yıkayıp doğrayın. Çekirdekleri çıkarın. Elmaları soymanıza gerek yok. Küçük parçaları cam şişeye koyun ve tüm sirkeyi dökün. Şişeyi hava almayacak şekilde kapatın ve buzdolabına veya bodrum katına koyun. Serin ve karanlık olan her yer olgunlaşmaya uygundur. Yaklaşık üç hafta sonra elma sirkesi hazır.

Elma Sirkesi’nin Sağlığınız Üzerindeki 5 Etkisi

Stabil kan şekeri seviyesi

Sirke ve özellikle popüler ve kolay sindirilebilir elma sirkesinin sağlığı geliştirici etkileri birçok çalışmada incelenmiştir. Elma sirkesini karbonhidrattan zengin bir öğünle birlikte tüketmek insülin duyarlılığını artırır. İnsülin daha sonra daha etkili çalışır ve karbonhidratlardan vücut hücrelerine daha fazla şeker verebilir. Sonuç: Daha fazla enerjimiz var, yemek yedikten sonra daha az uykumuz oluyor ve kan şekerinde ani yükselmeler olmuyor. Bu dengeleyici etki, uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha iyi tokluk hissi

Bir çalışmada , araştırmacılar gün boyunca elma sirkesi tüketen deneklerin ortalama 275 daha az kalori tükettiğini buldular. Bunun nedeni: Elma sirkesi kişilerin tokluk hissini arttırır. Kilo vermek veya normal kilonuzu korumak için günde sadece gereksiz kalorileri azaltmak istiyorsanız, daha uzun süre daha tok ve daha iyi hissetmek için günde birkaç yemek kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz .

Antibakteriyel etki

Elma sirkesi, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir ev ilacı olarak naturopatide uzun süredir önemli bir rol oynamıştır. Elma sirkesi binlerce yıldır yaraları temizlemek ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır. Sirke ile bakteri ve mantarlarla etkili bir şekilde mücadele edilebilir. Yaraları dezenfekte etmek veya vücuttaki veya ciltteki iltihabı azaltmak için , elma sirkesi evde çare olarak her zaman denemeye değer. Ancak şiddetli bir rahatsızlık, ağrı veya aşırı yüksek ateşiniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Sağlıklı, parlak saçlar

Elma sirkesinde bulunan vitaminler, özellikle A vitamini, günlük alındığında sadece içeriden değil, cilt ve saç sağlığı üzerinde de birçok dış etkiye sahiptir. Elma sirkesi saç kremi olarak kullanılabilir ve saç derisi iltihabını ve kepeği gidermeye yardımcı olabilir. Sirkedeki enzimler de saçı korur ve renklerin parlamasını sağlayabilir. Saç kremi olarak elma sirkesi de sabun köpüğü ve şampuan kalıntılarını gidermeye yardımcı olur. Saçlarınız daha sağlıklı kalır ve tüm ihtişamıyla parlayabilir. Elma sirkesini asla seyreltmeden başınıza veya cildinize sürmeyin. Ev yapımı bir saç kremi için bir litre suya yaklaşık 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu