Her canı isteyene sezaryen yok

TBMM Sağlık Komisyonu'nda hazırlanan yeni taslakta tıbbi zorunluluk dışında sezaryenle doğuma izin verilmiyor!

TBMM Sağlık Komisyonu'nda, tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen teklif, hastanelerin ortak kullanılmasını öngören tasarı ile birleştirilerek kabul edildi.

Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl'ün başkanlığında toplanan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nı ele aldı.

SEZARYEN

Gebe veya rahimdeki bebek için tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.

Üniversitelerde ve araştırma uygulama merkezlerinde uzman doktor istihdamı için ek ödemeleri, Sağlık Bakanlığı'ndaki muadillerine yakın hale getirilecek.

GÖRÜŞMELER

Görüşmeler sırasında konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta şiddeti önlemek için oluşturulan 113 ihbar hattına 35 günde 414 olay bildirildiğini ifade ederek, bunun dörtte birinin fiili, geri kalanın da sözlü saldırı olduğunu bildirdi.

Akdağ, İngiltere'de sağlık çalışanlarına bir yılda 85 bin sözlü ve fiili saldırı yapıldığını belirterek, "Bizde ise bir yılda 4 bin olacak gibi. Bunu küçümsüyor değiliz. Her bir saldırıyı bu hatta bildirsinler. Bu konuda kararlı olunsun. Bu rakamların düşük çıkması meseleyi küçümseyeceğimiz anlamına gelmez. Bu konu üzerinde hassasiyetle duracağız. Her bir saldırı mutlaka bildirilmelidir" diye konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ