Her birini okurken keyif alacağınız ve güzel dersler çıkarmanızı sağlayan 3 bilgelik hikayesi

Hem genel kültürünüzü hem de yaşantınızı bir nebze olsun etkiyebileceğini düşündüğümüz güzel kısa hikayeleri sizler için derledik..

Abone Ol 

Deneyim ve tecrübe

Huzurum Kalmadı Fani Dünyada" Sözü Tam da Beni Anlatıyor Diyenlerin Durumunu Özetleyen Ennui Kavramı

60’lik ünlü ressam, bir lokantaya girer. Gerçi cebinde parası yoktur ama aldırmaz. Lokantacıya yapacağı portresine karşılık yemek yemek istediğini söyler. Güzelce karnını doyurur. Sonra bir çırpıda lokantacının portresini çizerek masaya bırakır. Kalkarken adam gelir, resme bakar, beğenir.

“Güzel ama” der lokantacı “Bir dakikada yaptınız bunu, oysa bir saattir yiyorsunuz”.

Ressam:

“Bir dakika değil, 60 yıl ve bir dakika” diye karşılık verir.

Deniz yıldızı

Denizyıldızı Hakkında ki Bu Bilgilere Çok Şaşıracaksınız - YouTube

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve;

‘Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun?’ diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi; ‘Yaşamaları için’ yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:

‘İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?’ der.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,

‘Bak onun için çok şey değişti,’ karşılığını verir…

Sevgi

Sevgi Sözleri

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine:

‘Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?’ Bakın göstereyim demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

‘Ermiş bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz’ diye bir de şart koymuş. ‘Peki’ demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan. Bunun üzerine ‘şimdi’ demiş ermiş, ‘sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe.’ Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. ‘Buyurun’ deyince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan ‘işte’ demiş ermiş, ‘kim ki gerçek sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz ve şunu da unutmayın, gerçek pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.’

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu