Hem özel hayatı hem de iş hayatını etkiliyor

Yaşam Koçu Işıl Beyazıtlı, hayatı derinden etkileyen bahar depresyonu için önerilerini açıkladı.

Bahar aylarının gelmesiyle daha sık görülmeye başlanan depresyon, hem özel hem de iş hayatını etkileyerek bireylerin sosyal çevreden uzaklaşmalarını sağlıyor. İsteksizlik başta olmak üzere dikkat dağınıklığı, herhangi bir konuya odaklanamama, fiziksel ve ruhsal kaygılar, kendini başarısız ya da yetersiz hissetme, kendini küçümseme, sinirlilik hali, cinsel isteğin azalması gibi birçok olumsuz durumu beraberinde getiren depresyon tanısı konulan kişilerin %65'i ise tanı merkezi ve kliniklere bahar aylarında başvuruyor.

Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Işıl Beyazıtlı'ya göre toplum ve birey sağlığını olumsuz etkileyen depresyon durumundan uzak durmak ve yakalanmamak için bireylerin duygu yönetimlerini çok iyi yapmalarını gerekiyor. Birçok insan için sıradan olan olayların, kimi durumlarda ve vakalarda derin depresyona sebep olabildiğini ifade eden Beyazıtlı, yapılan araştırmalara göre, erkeklerde depresyon görülme sıklığının %10, kadınlarda ise %20 düzeyinde olduğunu belirtiyor.

Baharın gelmesiyle yaşanan bireylerin yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin depresyonu tetiklediğini açıklayan Beyazıtlı, dengeli beslenmenin, düzenli uykunun, açık havada yürüyüşler yapmanın, sakin ortamları tercih etmenin, sevilen kişilerle daha fazla vakit geçirmenin olumsuzlukları ortadan kaldırmada etkili olabileceğini vurguluyor.

Depresyondan uzak durmak ve yakalanmamak için

Depresyonun hafif, orta ve ağır seviyeleri olduğu gibi, sebeplerinin de çeşitlilik gösterdiğini vurgulayan Beyazıtlı depresyona neden olan 5 temel sorun için 5 çözüm önerisini şöyle sıralıyor;

1- Olumsuz düşünceler

Mutlu edecek bir konuya yönelin. Örneğin neşeli bir film izleyin, müzik dinleyin.

2- Huzursuzluk

Sakin bir ortamda, gözlerinizi kapatıp sadece nefes almaya odaklanarak 8 defa derin nefes alın.

3- İsteksizlik

Evin içinde, pencereyi açın, içeri temiz hava gelsin, ufak egzersizler yapın.

4- Durgunluk

Sevdiğiniz kişilerle konuşun, onların gündemlerinde ne varsa anlattıklarına kulak verin.

5- Halsizlik

Açık havada vakit geçirin, deniz kenarında yürüyüş yapın.

Yorumlar

mat 17-04-2014 10:16:00

yeni meslek yaşam koçluğu kendine hükmedemeyenlerin içine düştükleri durum.kendine hükmedemezsen başkaları hükmeder

YORUM YAZ