‘Hayatı Odalara Böldüm’ dijital sergisi yayında

TOÇEV Mütevveli ve Yönetim Kurulu Başkanı Yazar Ebru Uygun’un “Hayatı Odalara Böldüm” adını verdiği ebru sergisi dijital platformda sanatseverlerle buluştu.

Ebru Uygun, Akaretler Sıraevler'de boş bir mekana, dijital ortamda, özel bir uygulama aracılığıyla yerleştirilen yapıtlarını, yine dijital ortamda izleyicilerle paylaşıyor.

Farklı bir dijital sergi deneyimi

Serginin sanal gerçeklik ortamında sunulması izleyiciye, 2 boyutlu bir ekran aracılığıyla 3 boyutlu bir deneyim yaşatıyor. Sergi gezme deneyimi, inisiyatifin izleyicide olduğu uygulama ile bir üst seviyeye çıkartılıyor.

İzleyici, sergilenen tüm yapıtların, gerçekte mümkün olamayacak şekilde, 6 yüzeyini de görebiliyor, tüm desenleri detaylıca inceleyebiliyor. Ayrıca, arzu ederse yapıtları satın alabiliyor.

Çocukluk dönemlerinden itibaren kronik rahatsızlıkları ile mücadele eden ve mücadelesini sanatın iyileştirici gücü ile bir kazanıma dönüştüren Ebru Uygun, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sürecinde "Ömrümün büyük bir çoğunluğunu geçirdim” dediği odaları yeniden hatırladı. Taşıdığı hastalıklar nedeniyle uzun bir zaman boyunca ailesinden ve arkadaşlarından uzak yaşadığını ifade eden Uygun, pandemi nedeniyle kendi normaline geri dönerek eski odalarında kendiyle baş başa kaldı. Odaların üzerinde bıraktığı hislerle ve bilinç ile topluma maksimum fayda sağlamayı amaç edinen sanatçı, 1994 yılında TOÇEV'e de hayat verdiği odalarda ebru sanatı ile şifa bularak "Hayatı Odalara Böldüm” adını verdiği sergisini oluşturdu.

Yorumlar

YORUM YAZ