Havuzlardaki büyük tehlike

Yaz sıcağında serinlemek isteyenlerin başlıca tercihleri arasında yer alan pis havuzlardaki su dış kulak iltihabına neden oluyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatilcileri havuz ve deniz konusunda uyaran Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrrahi Uzmanı Op.Dr. Bahadır Baykal, pis havuz suyunun dış kulak iltihabına neden olduğunu belirtiyor. Baykal, temiz havuza girilmesi ve kulakların ıslak kalmamasını öneriyor.

Kulakta en sık görülen problemlerin başında kulağa su kaçırılmasının geldiğini söyleyen Baykal, "Havuza ve denize girilen yaz aylarında kulak sağlığına daha fazla özen gösterilmelidir. Özellikle kirli havuzlar dış kulak yolu iltihabına yani 'yüzücü kulağına' neden olabiliyor. Kulağa su kaçması ile ortaya bazı sorunlar çıkabilir. Dış kulak yolunda bulunan salgı, soyulan kulak derisi ve dökülen kulak kılları ile birlikte 'buşon' denen sert bir tıkaç oluşturur. Halk arasında kulak kiri diye bilinen bu tıkaç suyu emerek sünger gibi şişer ve kişinin kulağının aniden tıkanmasına sebep olur. Tatile gitmeden önce bir mutlaka kulak burun boğaz, uzmanına başvurmakta ve buşonun temizlenmesinde fayda var" ifadelerini kullandı.

Kulakta mevcut olan iltihabın bazı belirtilerle kendini göstereceğini aktaran Baykal, "Kulak deliğinin hemen önündeki kıkırdağa dokunamıyorsanız ve hassasiyet, ağrı mevcut ise dış kulakta enfeksiyon var demektir. Bu şikayetlerin yanında kötü kokulu akıntılar da başlamışsa acilen KBB doktoruna başvurmanızda fayda var" diye konuştu.

En çok yazın görülüyor

Dış kulak iltihabının yaz ayrılarında daha sık görüldüğünü söyleyen Baykal, "Yaz aylarında insanlar serinlemek ihtiyacı duyarlar. Yaz aylarında havuz veya denize girilmesiyle de dış kulak yoluna dolan sular dış kulak yolu iltihaplarına neden olur.Hatta en büyük nedenidir diyebiliriz.Eğer yeterince temiz olmayan sularda yüzerseniz,dış kulak yolu iltihabına hazırlıklı olmalısınız.Zaten dış kulak yolu iltihabı, daha çok yüzme sonrası görüldüğünden 'yüzücü kulağı' diye adlandırılır. Dış kulak yolunda bulunan psödomonas adlı bakteri nemli ve sıcak ortamlarda üremeyi sever. Kulak kaşıntısına, yeşil renkli kötü kokulu akıntıya ve bunlarla birlikte ağrıya neden olabilir. Mantar oluşumunu tetikleyen faktörlerin arasında ıslak ve nemli bırakılmış kulak yolu da vardır. Bu durumda da kaşıntı,ağrı ve tıkanıklık meydana gelebilir." dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ