Havuz yerine denizi tercih edin

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, koronavirüsün denizde canlı kalma ihtimalinin daha düşük olduğunu belirterek, tatilde havuz yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, DHA'ya verdiği demeçte, havuz yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Koronavirüs vakalarının azaldığını söyleyen Doç. Dr. Turan, vakaların tamamen bitmediği için yeni normale geçişte kurallara uyulduğu takdirde, vakaların sıfırlanmaya doğru gideceğini belirtti.

Tek kullanımlık havluları kullanın

Tatile çıkacak olanları uyaran Doç. Dr. Turan, "Havlu gibi ürünleri bulunduğumuz alanın dışına, şezlong üzerine ya da bir yerlere bırakabiliyoruz. O nedenle bu açıdan tek kullanımlık havlu önerisinde bulunuyoruz. Bir kez kullandıktan sonra havlunuzu bir yerlere bırakıyorsanız steril kalma ihtimalinin olamayacağını unutmamak gerekir. O havlu üzerine başka biri tarafından bir enfeksiyon etkeninin ulaşma ihtimali yüksektir. Bu virüsün ne kadar süre hangi yüzeylerde canlı kalabildiğini artık biliyoruz. Virüsün yaşam süresi ıslak zeminlerde daha az olmakla beraber kuru zeminlerde daha fazla canlı kalabilmekte. Yaşam süresi sıcaklıkla da çok ilişkili. Suyun ısısı eğer normal ısı olarak adlandırdığımız bir ısıdaysa virüs canlı kalabiliyor. O nedenle ıslak zeminlerde de virüsün canlı kaldığını unutmamak gerekir. Buna bağlı olarak o havluyu tekrar kullanmamayı bu açıdan öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

"Denizi tercih edin"

"'Deniz mi havuz mu?' sorusunun cevabı aslında bende net; deniz" diyen Doç. Dr. Turan, "Çünkü halkımız deniz suyunda daha güvenli olacaktır. Havuzda da virüsler yaşamıyor; ama yine de deniz suyu havuz suyuna göre her zaman daha güvenlidir. Benim de şahsen önerim denize girilmesi şeklinde olur. Çünkü bu virüslerin oda sıcaklığındaki bir suda canlı kalabildiğini biliyoruz; ama deniz suyunun içerdiği tuz miktarı nedeniyle denizde canlı kalma ihtimali düşük. O yüzden de benim önerim yaz boyunca mümkün olduğu kadar denizi kullanmak. Vatandaşlarımıza havuzdan ziyade denizi tercih etmelerini öneririm" şeklinde konuştu.

Ttoplu alanlarda havuza girmeden önce duş alınması gerektiğini belirten Doç. Dr. Turan, havuza girmeden önce kişisel temizlikleriniz tam olması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

YORUM YAZ