Haşimato hastalığı hızlı kilo alımına neden oluyor

Bağışıklık sisteminin troid bezine saldırarak tahrip etmesiyle oluşan Haşimato hastalığı troid hormonunun az çalışmasına neden olarak hızlı kilo alımına yol açıyor.

Bağışıklık sisteminin troid bezine saldırarak tahrip etmesi nedeniyle oluşan Haşimato hastalığı yaşam kalitesini düşürürken, troid hormonunun az çalışmasına neden olarak hkişinin hızlı kilo almasına, sebepsiz yorgunluğa ve depresyona uzanan sonuçlar doğuruyor. İzmir Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muammer Karadeniz, toplumun yaklaşık yüzde 10'luk kesiminde görülen hastalığın sürekli takip edilmesi gerektiğini belirtti. Hastalık hakkında önemli bilgiler veren Dr.Karadeniz, "Haşimato hastalığı vücudun bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek troid hücrelerine aldırması sonucu doğar. Bu durum belli bir süre sonra troid bezinin tahrip olmasına yol açar. Haşimato hastalığı metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk, ciltte ve saçlarda kuruma, ani öfkelenme, kilo alma, vücutta ödem, adet düzensizliği gibi semptomlarla kendini gösterir" dedi.

Tedavisi mümkün

Doç. Dr. Muammer Karadeniz hastalığın tedavi sürecinden bahsederek şunları kaydetti: "Haşimato tedavisi olan bir hastalıktır. Azalan hormonları yerine koyma yöntemiyle tedavi ediyoruz. Troid hormonları olan T3 ve T4 ile TSH salgısı düzeyini izliyoruz. TSH değeri 1,5 ila 2,5 arasında olmalıdır. Fazlası kemik erimesine, kalp-damar hastalıklarına veya hipertansiyona yol açabiliyor. Dolayısıyla hastaların belli aralıklarla muayene edilmesi gerekiyor. Ailesinde troid hastalığı geçmişi olan, Tip1 diyabet ve böbrek üstü bezi yetmezliği olan kişiler risk altındadır."

İlaçların doğru kullanılması şart

Haşimato hastalarının dikkat etmesi gereken hususları aktaran Doç.Dr. Muammer Karadeniz "Haşimato hastalığı ultrasonografi ile teşhis edilebilir. Tespit edilen nodüllerin iyi huylu olup olmadığını anlamak için ultrasonografi altında iğne biyopsisi yapılması gerekebilir. Troid ilaçları aç karna ve az su ile alınmalıdır. Kalsiyum, demir ilaçları en az dört saat sonra kullanılmalıdır. Hastalığın ilk dönemlerinde özellikle iyotsuz tuz kullanılmasını öneriyoruz. Gebelik planlamasından en az üç ay önce troid durumu uzman hekimlerce kontrol edilmeli ve TSH düzeyinin 2,5'un altında olması gerekmektedir" dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ