Harika bir pilav yapmanın püf noktaları

Harika bir pilav yapmak o kadar da zor değil. Birkaç püf noktasına dikkat ettiğiniz takdirde en lezzetli pilav sizin pilavınız olacak.

Türk mutfak tarihinin en büyük sorularından bir tanesidir "İyi bir pilav nasıl yapılır?" sorusu. Herkesin kendine özel yöntemleri ve söyleyecekleri vardır bu konuda elbette. Her elin lezzeti başka tabii.

Ne kadar zor görünse de iyi bir pilav yapmak aslında oldukça basit. Sadece birkaç püf noktasını bilmeniz yeterli.

İşte başlıyoruz...

1. püf noktası: Pirincinizi iyi seçin

Genelde en iyi sonucu güzel şişip tane tane kalabileceği için baldo pirinçle alırsınız. Tercihiniz baldo pirinçtenyana olsun.

2. püf noktası: Pirinci ıslatın

Pirinci ıslatmadan da pilav yapabilirsiniz, evet sonuçta bu da bir seçenek. 1-2 saat öncesinden ılık suda ıslatmaya bırakarak da yapabilirsiniz. Ancak bir önemli nokta daha var ki pirinci ister ıslatın ister ıslatmayın, duru su çıkana kadar pişirme işlemi öncesinde yıkamalı ve süzdürmelisiniz.

3. püf noktası: Tereyağı kullanın

Sağlık açısından bir probleminiz yoksa tereyağı kullanmayı tercih edin. Kapağı açıp tabağa koyduğunuzda mis gibi kokan bir pilav için ilk tercihiniz tereyağı olsun. Ama minicik bir zeytinyağı da eklerseniz tereyağının düşük yanma derecesini ayarlamış olursunuz.

4. püf noktası: İyice kavurun

En önemli aşamalardan biri pilavı iyice kavurmaktır. Yıkadığınız pirinçleri tereyağını kızdırdığınız tencerenye alın ve uzun uzun hafif ateşte kavurun. Pirinci ne kadar iyi kavurursanız o kadar iyi bir pilav elde edersiniz. Karıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta ise alttan yukarı doğru karıştırmanız. Böylece pirinci kırmamış olursunuz. Mutlaka ve mutlaka tahta kaşık kullanın.

5. püf noktası: Limon suyunu unutmayın

Daha beyaz bir pilav elde etmek istiyorsanız pilavı kavururken içine 1-2 damla limon suyu sıkabilirsiniz. Böylece tereyağının vereceği sarılığı engellemiş olursunuz.

6. püf noktası: Ölçünüzü bilin

Ölçü her şeydir. İyi bir pilav yapmak istiyorsanız ölçünüz 1'e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç koyuyorsanız 1,5 su bardağı su koyun. Suyunuz ise kaynamış ve en az 2 dakika beklemiş bir su olsun. Eğer pirinci daha önceden ıslatıp beklettiyseniz ölçünüzü 1'e 1 olarak alabilirsiniz. Su yerine tavuk veya et suyu kullanırsanız pilavınız daha lezzetli olur. Tabii ki onlar da sıcak olacak.

7. püf noktası: Çılgınlar gibi karıştırmayın

Suyu ekledikten sonra pilavı çılgınlar gibi karıştırmayın. Sadece 1 kere suyun her tarafa dağılmasını sağlayacak şekilde karıştırın. Sonra kapağını kapatın.

8. püf noktası: Kısık ateşte pişirin

Ocağın altını fazla açarsanız pirincin içinde yüzdüğü su çabucak buharlaşacak ve pilavınız lapa olacaktır. Bunu engellemek için pilavınızı en kısık ateşte yavaş yavaş pişirin.

9. püf noktası: Tencerenin kapağını açmayın

Tıpkı yüksek ateşte pişirmek gibi kapağı açmak da büyük bir hatadır. Bu işlem, tencerenin içindeki buharı yok edeceği için pişme süresini uzatır ve lapa olmasına neden olur. Kapağını yalnızca suyunu çekmeye yakınken açabilirsiniz.

10. püf noktası: Demleyin

Pilavı pişer pişmez hemen servis etmeyin. Kapağın altına bir havlu kağıt koyup kapatın. Bırakın pilavınız en az 20 dakika demlensin ve lezzetlensin.

Şimdiden afiyet olsun...

Yorumlar

ALLAH SORACAK 10-07-2015 12:17:22

ALLAH SORACAK ONU DERT ETMİYONDA O SORMUŞ ORUÇ DEĞİLSİN YANİ DİYE ONA MI ALINDIN

sanane 09-07-2015 15:42:15

sanane milletin orucundan yav kafaya bak

Yani oruc degilsin 09-07-2015 13:49:15

Adamlar bugün yapmislar haberi saat 10da. Sen saat 13de pilavi yaptigini ve yedigini yazmissin. Oruc degilsin yani? Aybasi misin?

Ömer Yesari 09-07-2015 13:11:54

Önerilerinizi okudukan sora bir pilav yaptım inanın hayatmda yediğim en güzel ,lezzetli pilav oldu.Paylaşımınız için sonsuz teşekkürler

YORUM YAZ