Hareketsiz yaşam Alzheimer riskini 2 kat artırıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, Alzheimer riskini azaltmak için hareket etmenin önemine dikkat çekerek günlük işlerin olumlu etkilerine değindi.

Pandemide uzun süre hareketsizlik eklem kireçlenmelerini artırdı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Hamza Hakan Türk, pandeminin eklem kireçlenmelerine olan etkileri hakkında bilgiler verdi.

Pandemi çocuklarda duruş bozukluğunu artırdı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Berna Tander, pandemi sürecinin çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin uyarılarda bulundu.

Pandemiden kaynaklı fiziksel inaktivite sağlık sorunlarına dikkat

Pandemiden kaynaklı fiziksel inaktivite sağlık sorunlarına dikkat

Fiziksel aktivitelerin azalması sonucu sağlık problemlerinin büyük oranda artacağını belirten Dr. Aybüke Ersin, hareketsiz yaşama son vermek için kolaylıkla yapılabilecek egzersizleri sıralıyor.

Beş adımda spora dönüş kılavuzu

Beş adımda spora dönüş kılavuzu

Spor Eğitmeni Anıl Altuntaş, normalleşme sürecinde spor rutinine dönmeye hazırlananlar için önerilerde bulundu.

Hareketsiz yaşam akciğerleri tehdit ediyor

Hareketsizliğin birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen, akciğer

Evde etkili egzersiz yapmak için ipuçları

Pandemi döneminde evde uzun süreli hareketsiz kalmak sporu sağlımız için daha önemli hale getirdi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hasan Mola Ali, evde yapılabilecek egzersizler hakkında bilgi verdi.

Hareketsiz yaşam hastalıklara davetiye çıkartıyor

Koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan hareketsiz yaşamın insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Op. Dr. Yıldırım Tunçer, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzun süre hareketsizlikten sonra stres kırığına dikkat

Virüs bulaş korkusundan dolayı evlerde daha çok vakit geçiren bireyle çareyi sporda arıyor. Fakat uzmanlar uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra kontrolsüz spora başlamanın sporcu hastalığı olarak bilinen ‘Stres Kırığı’ sorununa neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Oturma hastası olabilirsiniz

Koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken giderek artan hareketsiz yaşam tarzı ise başka sorunlara davetiye çıkarıyor. Bulaşıcı hastalıklardan daha tehlikeli olan bu durum ‘Oturma Hastalığı’ olarak da nitelendiriliyor.