Hangi durumlarda sezaryen doğum tercih edilmeli

Sezaryen doğumu gerektiren sebepler nelerdir? Sezaryen doğumun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Hekimlerin gebeleri çok yakından izlemesi ve çok risk almama isteğinin sezaryen oranlarını biraz artırdığını dile getiren Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, "En ufak bir risk sonrasında doğabilecek hukuki sorunlar tabi hekimlerin de risk alma oranını azaltmaya doğru itiyor haklı olarak" dedi.

Bebek belli bir kilonun üzerindeyse (3,800 - 4 kg) sezaryen doğum gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Fıçıcıoğlu, çok küçük bir bebek için de; eğer anne çatısı darsa ve çıkımda bir problem yaşayacaksa, kilosu az olmasına rağmen yine sezaryenle doğumu gerektiren bir bebek olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, "Bebeğin baş gelişi dışında yan geliş, ayak geliş, makat geliş, ikiz doğumlar gibi nedenlerden dolayı sezaryene almak artık günümüzde endikasyon dediğimiz nedenler arasında sayılıyor. Ya da normal doğuma başladık ama bebeğin kalp sesleri bozuldu veya kakasını yapmaya başladı ve mekonyum dediğimiz renkli geliyor. Bunu yutma ihtimali var. Böyle bir sıkıntılı durumda yine normal doğumdan vazgeçip tekrar sezaryene geçmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu - Sezaryen Doğum İZLE:

Sezaryen doğum eskisi kadar riskli değil

Fıçıcıoğlu, "Son yıllarda gelişen teknoloji, anestezi teknikleri, sezaryende epidural anestezi uygulanması, cerrahi prensiplerin çok gelişmiş olması sebebiyle sezaryende gördüğümüz risklerin eskiye göre oranlarsak günümüzde olmadığını, anne adaylarının yine çok çabuk toparlandığını, bebeklerini doğar doğmaz gördüklerini, emzirebildiklerini ve çok hızlı bir şekilde tekrar günlük yaşamlarına döndüklerini görüyoruz" dedi ve mutlak bir endikasyon varsa illa 'ben vajinal doğum yapacağım' diye ısrar etmenin yanlışlara götürebileceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, hastaları vajinal doğuma teşvik etmek ve onları hazırlamak gerektiğinin de altını çizdi.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ