Hangi yaşta hangi estetik

Estetik yaptırmayı düşünüyorsanız bu bilgiler size yol gösterebilir.

Estetik operasyonlar artık çok yaygın. Bazı ameliyatlar küçük yaşlarda gereklilikten dolayı yapılırken, yaş ilerledikçe şikayetçi olunan durumlar göz önüne alınarak tercih yapılıyor. Estetik yaptırmayı düşünüyorsanız bu bilgiler size yol gösterebilir. İşte yaşlar ve estetik tercihleri.

Küçük yaş estetiği

Estetik operasyonlar sadece güzelleşmek için değil, tıbbi gereklilikler nedeniyle de yapılabilir. Özellikle de çocuklara uygulanan estetik operasyonlarda, tıbbi gereklilikler ön plandadır. Örneğin kulak estetiği beş yaşından itibaren yapılabilir. Çünkü bu yaştaki çocuklar kulak gelişimlerinin büyük kısmını tamamlamıştır. Çocuk okula başlamadan önce bu ameliyatın olması, çocuğun ruh sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Bunun dışında doğuştan gelen dudak yarıkları gibi anomaliler, altı parmaklı olmak, belli bölgelerdeki yanıklar da estetik operasyon yapılmasını gerekli kılar.

16-18 yaş arası estetik

- Ergenlik döneminde, akneler en çok rahatsız eden sorunların başında gelir. Dermatologların değerlendirmeleri ve ilaç tedavileriyle birlikte, sorunun giderilmesinde gerektiğinde estetik amaçlı işlemler de uygulanabilir.

- 18 yaşından itibaren yapılabilen estetik işlemler arasında burun, meme operasyonları vardır. Eğer tedavi ile düzelemeyen bir durum varsa, bir takım rahatsızlıklar genç yaşta yapılan ameliyatlarla düzeltilir.

- İleri derecede meme büyümesi sorunu yaşayan kişiye 18 yaşından itibaren operasyon uygulanabilir ancak burada kişinin buna hazır olup olmadığını bilmek önemlidir. Ameliyata ruhsal anlamda hazır olup olmadığının araştırılması ve tartışılması şarttır. Bu durumda psikiyatri uzmanlarından yardım alınması gerekebilir.

- Ayrıca, eğer 18 yaşından önce bir ameliyat yapılacaksa, anne ve babanın yazılı izni gerekir.

20'li ve 30'lu yaşlarda estetik

- Bu yaş aralığında daha çok burun, meme ameliyatları, vücut şekillendirme ameliyatları yapılır, ayrıca ergenlikten kalan akne izleri de tedavi edilebilir.

- 30'lu yaşlardan itibaren ise doğumla birlikte gelen problemler oluşur. Memelerin büyümesi, sarkması, karında deformasyon oluşması, vücudun değişik bölgelerinde yağ birikmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Durağan yaşam ve kilo almak sorunları artırır.

- Bu yaşlarda kadınlara uygulananın dışında, erkek estetiğine yönelik ameliyatlar da yapılabilir. Genç yaştaki erkeklerin burun, meme küçültme operasyonları geçirmesi sağlık açısından bir engel taşımıyorsa mümkündür.

30-40'lı yaşlarda estetik

- 30-40'lı yaşlarda vücut, doğurganlığın sonlarına gelir. Genellikle kadınlar bu yaşlarda en az bir çocuk doğurmuş olur. Ama doğumla birlikte belli sorunlar da ortaya çıkar. Hamilelik sonrası meme, karın germe, liposuction bu yaşlarda yapılabilir.

- Yüzün problemli bölgelerinin ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, botoks ve dolgu enjeksiyonları, minimal girişimler de daha küçük çaplı müdahaleler ile bu yaşlarda uygulanabilir.

40-50 yaş estetiği

- 40 yaşından sonra karın germe ameliyatları ve doğurganlığın bitmesi nedeniyle meme toparlama ameliyatları ön plana çıkar.

- Botoks ve dolgu enjeksiyonları, yağ enjeksiyonları yapılır. Daha çok yüze yönelik işlemler artar.

- 50 yaş ve üstünde oluşmuş sorunlara ait vücut ameliyatları, yüz germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları devreye girer. Şakak germe ameliyatları da bu dönemde tercih edilir.

Yorumlar

YORUM YAZ