Hangi süt sizin için daha uygun

Giderek daha fazla insan, inek sütünün alternatiflerini arıyor. İnek sütünün alternatifi nedir? Sütün besin değerleri nasıl? Hangi sütün sizin için daha uygun olduğunu seçebilmeniz için bunları bilmenizde fayda var.

Marketlerdeki süt raflarında inek sütünün yanı sıra keçi sütü, birkaç soya seçeneği ve fındıktan yapılan süt usulü içecekler bulabilirsiniz. Bu ürünlere çok büyük bir talep var, çünkü vegan beslenme tarzı git gide yayılıyor.

Bazı insanlarda inek sütünün sindirilmesi zor olur. Süt şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bunun nedeni, düşük laktaz enzimi seviyelerinin süt ürünlerinde laktozun (süt şekeri) sindirilmesini zorlaştırması olabilir. İnek sütü proteinine karşı toleranssız olabilir veya sütlere karşı daha ciddi bir alerjiye sahip olabilirsiniz.

Süt alerjisi, cilt hastalıklarından, sindirim sorunlarına kadar değişen rahatsızlıklarla en yaygın çocukluk dönemi gıda alerjilerinden biridir.

Yağsız, yarım yağlı veya tam yağlı

Son araştırmalar yağsız sütün en sağlıklı seçenek olamayacağını ortaya koymaktadır. Bazı uzmanlar süt ürünlerindeki doymuş yağın kalp sağlığı açısından bir sorun olmayabileceğini öne sürüyor. Yağsız süt içerek, A ve E gibi yağda çözünen vitaminlerden yararlanamıyor olabiliriz.

Yarım yağlı süt, 'az yağlı' bir yiyeceğe benzer şekilde düşük yağ içerir. Fakat tam yağlı sütden daha az vitamine sahiptir. Bu nedenle yağda çözünen vitaminleri farklı kaynaklardan aldığınızdan emin olun.

Bebekler için en iyisi

Sağlık Bakanlığı, bebeğinizin ilk altı ay boyunca sadece emzirilmesini tavsiye eder. İlk altı aydan sonra bebeğinize ilk katı gıdaları vermenin yanı sıra emzirmeye devam edebilirsiniz. Bir yaşından itibaren inek sütünü bebeklerinize verebilirsiniz. Yarım yağlı ve yağsız sütler sadece beş yaşından sonra verilmelidir. Emzirme ile ilgili sorularınız varsa veya bebeğinizin süt alerjisi varsa, pratisyen hekiminize veya diyetisyeninize daima danışın. Soya sütü gibi bazı alternatifler bebeğiniz için uygun olmayabilir.

Doğru olanı seçin

Süt olsun olmasın, diyetinizde her zaman bol miktarda kalsiyum kaynağı ekleyin. Örneğin somon, sardalya, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık gibi besinlerden bol mitkarda kalsiyum alabilirsiniz. Bu yiyecekleri yumurta ve yağlı balık gibi D vitamini kaynakları ile birleştirin. D vitamini vücudunuzun kalsiyumdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olur.

İnek sütü

Protein yönünden zengin ve bir kalsiyum kaynağı olan doğal bir üründür. İnek sütü yüksek seviyede sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerir ve ineklerin antibiyotiklere ve böcek ilaçlarına maruz kalma olasılıkları daha düşüktür. Bazı insanlar, homojenleştirme yağ moleküllerini parçaladığından, sütün sindirilmesini kolaylaştırdığı için homojenize inek sütünü tercih eder.

100 ml inek sütü (tam yağlı) besin öğeleri

Kalori: 64 kcal

Kalsiyum: 120 mg

Yağ: 3.6 g

Doymuş yağ: 2.3 g

Karbonhidrat: 4.6 g

Protein: 3.4 g

Laktozsuz inek sütü

İnek sütünden yapılan ve laktozu filtrelenmiş ve laktaz enzimi eklenmiş bir süt içeceği. Normal inek sütü ile aynı besinleri içerir. Laktoz intoleransı olanlar için idealdir.

100 ml laktozsuz inek sütü (tam yağlı) besin öğeleri

Kalori: 57 kcal

Kalsiyum: 126 mg

Yağ: 3.3 g

Doymuş yağ: 2.2 g

Karbonhidrat: 2.8 g

Protein: 3.4 g

Keçi sütü

Besleyici olarak inek sütüne benzeyen doğal bir üründür. İnek sütünü tolere edemeyen insanlar için idealdir, çünkü daha küçük yağ parçacıkları ve daha az laktoz içerir. Kahve ve sıcak çikolataya iyi bir tat verir.

100 ml keçi sütü (tam yağlı) besin öğeleri

Kalori: 61 kcal

Kalsiyum: 120 mg

Yağ: 3.5 g

Doymuş yağ: 2.4 g

Karbonhidrat: 4.3 g

Protein: 2.8 g

Soya sütü

Soya sütü protein içeriği inek sütüne benzerdir ve yağ oranı düşüktür. Bazı markalar ek olarak kalsiyum, A, B12 ve D vitamini eklemektedir. Az yağlı bir seçenek arayan süt içmeyenler için idealdir. Alacağınız markanın ilave kalsiyum, A ve D vitaminleri takviye edip etmediğini kontrol edin.

100 ml soya sütü besin öğeleri

Kalori: 33 kcal

Kalsiyum: 120 mg

Yağ: 1.8 g

Doymuş yağ: 0.3 g

Karbonhidrat: 0 g

Protein: 3.3 g

Sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :