Hangi ev işi kaç kalori yaktırıyor?

Kilo vermek istiyor ve bir türlü spora vakit ayıramamaktan mı dert yanıyorsunuz? Aslında evinizi temizleyerek kalori yakabilir, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Abone Ol 

Temiz bir ev ütülenmiş çamaşırlar harikadır, ancak bazen ev işlerine başlamak için gereken motivasyonu bulmak zordur. İşte size motive edici bir haber ev işleri şaşırtıcı sayıda kalori harcatıyor ve kilo vermenize yardımcı olabiliyor.

Temizlik ve gündelik bazı ev işlerinizi yaparak sadece oturma sürenizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kalori de yakarsınız. Artık temizlik yapmayı hem egzersiz hem de terapi gibi görmenin vakti geldi.

Ev işi yaparak kaç kalori yakıyorsunuz?

Verilen değerler ortalama değerlerdir ve yol gösterici niteliktedir. Elbette kalori tüketimi her zaman kişinin boyuna, kilosuna ve aktivitenin ne kadar yoğun olduğuna bağlıdır. Ek olarak, ek spor aktiviteleri ve dengeli beslenme, forma girmek ve istediğiniz kiloya ulaşmak için son derece önemlidir.

Bununla birlikte, aşağıdaki sayılar son derece motive edicidir ve temizlik sırasında ruh halinizi hemen iyileştirir.

Yerleri süpürüp paspaslamak

Evet, süpürmek yorucu ve terletiyor. Ancak süpürgeyle verdiğiniz mücadelenin sonucu yakılan kaloriler. Elektrikli süpürgeyle evde yarım saat dolaşırsan ortalama 100 kcal’in biraz üzerinde enerji harcarsınız. Ayrıca yerleri paspaslarken her yarım saatte bir 95 kcal yakıyoruz .

Cam silmek

Bir saatlik cam temizliği , yaklaşık 200 kcal’lik bir kalori tüketimi ile sonuçlanır. Bu düşünce, pencere camlarının can sıkıcı temizliğini biraz daha katlanılabilir kılıyor. Akciğerlerinize ve cildinize gereksiz yük bindirmemek için iyi tolere edilen organik cam temizleyicileri kullanmalısınız.

Bahçe ile uğraşmak

Ayıklamak, bitkileri kazmak, süpürmek vs. bahçesi olan herkes ne kadar iş yapıldığını bilir. Ancak bahçıvanlık tüm vücut için iyi bir eğitimdir ve çok fazla kalori yakar. Bir saatte 360 ​​kcal’a kadar yakabilirsiniz . Bahçe işlerinin bir artısıda açık havada oksijen alarak egzersiz yapma fırsatı sunar.

Nevresim değiştirmek

Tüm yatak odalarındaki yatakların nevresimlerini değiştirin ve 30 dakika sonra zaten yaklaşık 100 kcal yaktık .

Dağınıklığı toplamak

Evinizi tek seferde aralıksız yarım saat düzenli olarak düzenlerseniz 100 kcal civarında yakabilirsiniz. Ayrıca yerdeki nesneleri toplamak için eğilmek sırt kaslarınızı güçlendirir ve omurganızı esnek tutar. Ancak, ağır nesneleri kaldırırken dizlerinize doğru yük verdiğinizden ve sırtınızı mümkün olduğunca düz tuttuğunuzdan emin olun!

Mobilyaların yerlerini değiştirmek

Burada çok fazla kalori tüketiyoruz. Bir saatte yaklaşık 360 kcal . Bu, yaklaşık bir saat içinde tırmanmaya veya kayak yapmaya eşdeğerdir! Bu yüzden dairenizi düzenli olarak yeniden düzenlemekten ve biraz mobilya taşımaktan çekinmeyin.

Ütü

Burada da düşündüğünüzden daha fazla kalori yani yarım saatte 110 kcal yakılır. Ütü esnasında olduğunuz yerde adımlamalar danslar kalori yakımını en üst düzeye çıkaracaktır.

Bulaşık yıkama

Sadece yarım saat bulaşık yıkasak bile ortalama 75 kcal yakıyoruz. Bulaşık makinesi olmayanlar için özel bir teselli.

Sonuç olarak temizlik sadece evinizi güzel ve temiz tutmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuz için de iyidir. Bu motivasyonla artık temizlik işkence olmaktan çıkar diye umuyoruz;)

idealmedia

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu