Hamilelikte sinir bozan 6 durum

Bu endişeler strese neden oluyor.

Hamilelikte bunalıma sebep olan ve hamilelerin sinirini bozan 6 temel şey nedir? Psikolog Ferahim Yeşilyurt bunları sıraladı.

Hamileliğin her döneminin kendine özgü psikolojik uyum süreçleri vardır. Hamileliğin ilk dönemi yeni duruma ve hamile olduğu gerçeğine uyumdur. Eğer çocuk planlı ve isteyerek dünyaya getiriliyorsa mutluluk duygusu yaşanır. Kuşkusuz kadının aile durumu, eşle ilişkisi, hamilelik durumunun yaratacağı yeni güçlükler ve gereksinmeler hamileliğe ilişkin annenin tutumunda etkin rol oynar.

Hamilelikte değişen hormonal yapıya ve sosyal değişimlere bağlı olarak stres artışı görülür. Bu dönemde duygusal değişimler görülebilir. Önceki dönemlere göre anne adayı daha sık sinirlenebilir. Toleransı düşebilir. Önceleri tepki göstermediği bazı durumlarda ani tepkiler verdiği görülebilir. En önemli nedeni hamilelikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimlere ilişkin yaşanan uyum güçlüğüdür.

Strese neden olan bazı hamilelik endişeleri

Hareket kısıtlılığı
Hamilelikle birlikte artık eskisi gibi koşturmacalı işlerden uzak kalmak gerekiyor. Bu durumda özellikle hareketli bir yaşam tarzına sahip anne adayları sıkıntı yaşayabiliyorlar. Arkadaşları tatil planlarken, hamileler daha az aktivite gerektiren programlar yapmak zorunda kalıyor. Yurt dışı tatilleri, uçak seyahatleri azalmaya başlıyor. Düşük tehlikesiyle birlikte güvenli bir yer olarak evi tercih etme ve dışarı çıkmalarda azalma olması anne adaylarının sıkıntısını artırabiliyor.

Fiziksel görünüm ve estetik kaygılar
Hamilelik ve doğum sonrasında vücutta, özellikle karın ve göğüs bölgesinde çatlamaların olacağına dair endişeler zaman zaman anne adaylarını rahatsız edebiliyor.

Kilo ile ilgili endişeler
Doğum sürecinde alınan kiloların tekrar verilemeyeceğine dair yaşanan endişeler.

Sevilmediği düşüncesi
Hamilelik öncesine göre daha fazla kırılgan olma, hassaslaşma, alıngan olma gibi nedenlerden dolayı sevilmediği, özellikle eşi tarafından eskisi kadar beğenilmediğine yönelik endişeler.

Doğum ile ilgili endişeler
Hatalı öğrenmeler sonucu geliştirilen yanlış inançlar sıkıntı kaynağı olabilir. Sancıların dayanılmaz olduğu, doğumun çok riskli ve zor olacağı düşünceleri, doğum anında sakatlanabileceği ya da hayatını yitirebileceği korkuları görülebilir.

Annelik rolüne yönelik endişeler
İyi bir anne olamayacağı, çocuğuna sahip çıkamayacağı, anneliği beceremeyeceğine ilişkin kaygılar.

Peki, bu endişeler ne zaman geçer?

Kişiden kişiye değişimler gösterir. Hamileliğin ilk üç ayında uyum sorunları daha sık olabilir. İkinci dönem 3-6 ay arası ise genelde daha kolay geçmektedir. Son döneminde ise hamileliğin neden olduğu bedensel kısıtlılıklar ve bedensel değişimler stresi tekrar artırabiliyor. Genelde hamilelik süresince azalma yönünde eğilim gösterse de bazı kişilerde ise bu stres pek azalmayabiliyor. Bu durumda psikolojik destek almak gerekiyor.

Yorumlar

YORUM YAZ