Hamilelikte obezite, çocuğun beyin gelişimini etkileyebilir

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, hamilelik sırasındaki obezite ile çocuğun gelecekteki beyin gelişimi ile ilgili sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor...

Anne ve çocuk arasındaki bağ insan doğasındaki en yoğun bağdır. Bir çocuk dünyaya getirmek, bir annenin hayatında büyük değişikliklere neden olur. Karnınızda yeni bir insan taşımak anlamına gelebilecek sevinç ve mutluluğun ötesinde, bu yeni rol için temel bir şey var: Sorumluluk. Ve bu sadece ebeveynlik ve eğitimden değil. Bu sorumluluk, hamilelik sırasında çocuğunuzun sağlığını korumakla başlıyor.

Hamilelik sırasında obezite ile çocuğun gelecekteki beyin gelişimi ile ilgili sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bir çalışmayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Hamilelikte obezite

Hamilelik sırasında bir kadının ağırlığı genellikle hem kendisi hem de doğum uzmanı için bir endişedir. Kilo artışının kademeli olması ve her gebelik dönemi için sağlıklı sınırlar içinde olması gerekir. Obezitenin hamilelik sırasında kadınlarda neden olabileceği komplikasyonlar arasında yüksek tansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ve gestasyonel diyabet vardır.

Vücut kitle indeksini (VKİ) ölçen bir tablo kullanarak aşırı kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Obezite ve gebelik riskleri

Hamile bir kadın çok fazla kilo aldığında, genellikle sadece sağlığının tehlikeye gireceğine inanılır. Yani, bunun bebeği de etkileyebilecek bir sorun olduğunu dikkate almıyoruz. Örneğin, preeklampsi hamilelik için riskli olabilir. Bu duruma sahip annelerin komplikasyon olmadan doğum yapması normal olsa da, erken doğum veya bazı durumlarda düşük yapma riski vardır.

Columbia Üniversitesi ve Texas Üniversitesi uzmanlarından oluşan bir ekip, BMC Pediatrics'te bir çalışma yayınladılar ve annelerin obezitesini hamilelik sırasında çocuklarının gelişiminde bazı güçlüklerle ilişkilendirdiler.

Çalışma nasıl yapıldı

Epidemiyologlar, beslenme uzmanları ve çevre sağlığı araştırmacıları ekibi, hem hamilelik sırasında hem de 3 ve 7 yaşlarındayken 368 anne ve çocuklarını inceledi. Seçilen 368 kişi aynı ekonomik ve sosyal aile üyelerine aitti. Annelerin etnik kökenleri, medeni durumları, eğitim düzeyleri ve IQ'ları dikkate alındı. Bebeğin doğduğu gebelik dönemine ve maruz kaldığı çevresel koşullara da dikkat edildi.

Annenin hamilelik sırasındaki beslenmesi ve bebeğin emzirilip beslenmediği analiz dışında bırakılmıştır.

Çocuklar 3 yaşındayken motor becerilerini değerlendirmek için testler yapıldı. Aynı testler 4 yıl sonra 7 yaşına geldiğinde tekrar yapıldı.

Çocuğun IQ'su düşebiliyor

3 yaşındaki çocukların çalışmalarında, araştırmacılar motor becerilerini incelediler ve annenin hamilelikteki obezitesinin çocukların motor becerilerinin daha yavaş olduğu vakalarla bağlantılı olduğunu belirttiler.

Çocuklar 7 yaşında yeniden incelendiğinde, hamilelik sırasında fazla kilolu veya obez olan annelerin erkek çocuklarının, normal kilolu kadınlardan doğan çocuklardan daha düşük IQ'ya sahip oldukları keşfedildi. Bu fark 5 puan veya daha fazlaydı ve sadece erkeklerde meydana geldi.

Her ne kadar çalışma hamilelik sırasında obezite ile yukarıda belirtilen çocuklarda problemler arasında bir bağlantı bulsa da, bunun nedenini veya nedenlerini belirlemek mümkün değildi.

Öte yandan, çalışma her çocuğun ortamını ele aldı ve hamilelik sırasında anne obezitesinin çocuğun IQ'su üzerindeki etkisinin, rahat bir evde büyüdüklerinde, oyun ve öğrenme için uyarıcılar aldıklarında daha düşük olduğunu buldu.

Annenizin size hamile iken ne kadar kilo aldığını biliyor musunuz? Hamileyseniz, kilo alma deneyiminiz neydi? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ