Hamilelikte mevsim geçişlerine dikkat

Mevsim değişikliklerinde yaşanan yorgunluğun anne adaylarında daha fazla hissedildiğini söyleyen Dr. Seval Taşdemir, alınabilecek önlemleri sıraladı.

Mevsim değişikliği ile beraber gebelikte vücut su tutar, bağırsak hareketleri yavaşlar, el ve ayaklarda şişlikler olabilir. Bununla birlikte kansızlık, tiroid hormonu eksikliği gibi hastalıklar varsa bu süreç daha zorlayıcı olabilir.Yorgunluğun önlenmesinde yeteri kadar su içmenin önemine dikkat çeken Dr. Taşdemir, anne adaylarının gebelik süresince su ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılaması gerektiğini söyledi.

Dengeli beslenmeye özen gösterin

Sonbaharda gittikçe azalan sıcaklıklardan dolayı anne adaylarının dengeli beslenmesinin ve olası enfeksiyonlara karşı kendisini koruma altına almasının önemini anlatan Dr. Taşdemir, "Sonbahar ve kış mevsiminde gebelik geçiren anne adaylarının özellikle beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Bol miktarda demir içeren sebzeleri; lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önerilir. Bu sebzeler içerdikleri bol miktardaki demir sayesinde direnci artırır, kabızlığı engeller. Anne adayı bol miktarda C vitamini meyveler tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ihmal etmemelidir. Bu dönemde enfeksiyon bulaşma riskine karşı havalandırılmamış ortamlardan uzak durmak oldukça faydalı olacaktır. Bulunulan yerlerin iyice havalandırılması, ellerin sık sık yıkanmasına dikkat edilmelidir.” dedi.

Grip aşısı yaptırılabilir

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminden sonrası kış aylarına denk gelen gebelerin grip aşısı olarak gripten korunabileceğini söyleyen Dr. Taşdemir, grip aşısının bebeğe herhangi bir zarar verdiği için anne adaylarının gönül rahatlığı ile yaptırabileceğini belirtti. Grip aşısı anne adayını gripten korur ve bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bu dönemde grip olan gebeleri, doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik veya ilaç almaması konusunda ise özellikle uyardı.

Stresten uzak durun

Sonbahar ve kış aylarında soğuktan korunmak için pamuklu ve yün kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Taşdemir,” Bu kumaşlar anne adayını aşırı terlemeden korur, mantar enfeksiyonu riskini en aza indirir, kaşıntı ya da alerjik sorunların önüne geçmiş olur. Yaşam şartlarının, mevsim geçişlerini daha kolay atlatmada önemli bir faktör olduğunu unutmayalım. Stresi hayatımızdan ne kadar uzaklaştırırsanız mevsim geçişlerini de o kadar kolay atlatabilirsiniz. Daha sakin bir hayat tercihi gebelik sürecinizde size iyi gelecektir. Açık havada yapılan 30 – 40 dakikalık yürüyüşler anne adayının kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Yoga, pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklaştıracak sporlar da anne adaylarına iyi gelecektir.” dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ