Hamilelikte kilonuzu nasıl kontrol edebilirsiniz

Hamilelikte kilo alımı kaçınılmazdır, ancak alacağınız her bir gramı iyi değerlendirmek sizin elinizde.

Hamilelik, hayatınızda kilo alımını kabul edilebilir hissedeceğiniz tek dönemdir. Ancak hamileliğin size sonsuz aburcubur yeme hakkı verdiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Ve her ne kadar arasıra yapılan kaçamaklar zarar vermeyecek olsa da, iki kişilik yemek iki katı yemek anlamına gelmez. İşin aslı şudur ki, sağlıklı beslenmek hiçbir zaman hamilelik döneminden daha fazla önemli olmamıştır.

Eğer bebekten önce dengeli bir beslenme izlediyseniz, büyük değişiklikler yapmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak yapmanız gereken küçük değişiklikler ise çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve gelişimi için ihtiyaç duyacağı besin maddelerini almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, doğru yemek yemek sağlıklı kilo alımı için gerekli tüm bileşenleri de almanızı sağlayacaktır. İşte, her bir kaloriyi nasıl iyi değerlendireceğimize bir bakalım.

 Hamilelikte kilonuzu nasıl kontrol edebilirsiniz

İki kişilik yemek

Şimdi iki kişi için yemek yiyorsunuz, ve normalden biraz daha fazla yemeye ihtiyacınız olabilir, ancak düşündüğünüz kadar de değil. Peki fazla ne kadar fazla? Bu yaşınıza ve hamile kalmadan önceki kilonuza bağlı olarak değişir. Eğer hamileliğinize normal bir kiloda başladıysanız, 10-15 kg almayı beklemelisiniz. Bu kulağa fazla gelebilir ancak, günde 300 kalori fazla almak anlamına gelir. Sağlıklı bir atıştırmalık, sütlü meyveli küçük bir kase gevrek bu farkı ifade edebilir. Bu kılavuzu kullanan kadınlar hamileliğin ilk üç aylık döneminde 2-3 kg, 2.ve 3. üç aylık dönemlerde ise haftada 0,5kg almalılar.

Ancak, eğer hamileliğinize düşük ya da fazla kilo ile başladıysanız, farklı kilo alım hedefleri söz konusudur. Düşük kilolu kadınlar 13-18 kg, kilolu anne adayları ise 6-10 kg almaya ihtiyaç duyarlar. Tavsiye edilen kilo sınırlarını aşan kadınlarda, sırt ağrıları, yüksek tansiyon, varis, gebelik şekeri gibi hastalıklar görülebilmektedir. Ayrıca sezeryanla sonuçlanan zor doğumlara daha yatkın olurlar. Yeterli kilo alamayan kadınlarda ise prematüre doğum riski oluşur. Sonuç olarak ? Uygun miktarda kilo almak hamileliği sağlıklı geçirmenin en iyi yoludur.

Bebek için en iyi beslenme

USDA Gıda Rehberi Piramidinde yer alan beş besin grubundan yeterli miktarda besin almak, bebeğinizin ve sizin birlikte ihtiyacınız olan besin maddelerini almanızı sağlayacaktır.Ama önce siz, izin verilen porsiyon miktarlarıyla ilgili çok heyecanlanmadan, bir porsiyon nelerden oluşabilir buna bakalım. Örneğin, Cd büyüklüğündeki bir krep (tereyağ ve reçellere boğulmuş üç büyük adet değil) bir porsiyon tahıla eşittir. İster 3 büyük öğün, ister 6 küçük öğün beslenin, önemli olan tutarlı olmaktır. Hamileliğinizin sonlarına doğru bebeğiniz karın bölgenize daha fazla baskı yapacağından, küçük öğünler yiyerek daha rahat hissedebilirsiniz.

Tahıllar (6-11 porsiyon) karbonhidrat sağlar, vücudunuzun ana enerji kaynağıdır. Mümkün mertebe tam tahıl tüketmek gerekir; tam tahıllar lif sağlarken, hamilelikte yaygın bir problem olan kabızlığı önler. Bir porsiyon tahıl, kabaca 1 dilim ekmek ya da 1 kase pilav, kahvaltılık gevrek ya da makarnadır

Meyve (2-4 porsiyon) ve sebzeler (3-5 porsiyon), lifin yanı sıra temel vitaminler ve besin maddelerce zengindir. Bu gıdalar demiri daha verimli bir biçimde kullanmanızı sağlar ve bebeğin doku oluşumuna yardımcı olur.Bir porsiyon sebze, 1 kase çiğ yapraklı ya da pişmiş sebzeyi içerir. Bir porsiyon meyve ise orta boy bir meyve, 1 kutu konserve meyve ya da 1 bardak meve suyu olabilir. Anne adayları en azından hergün Vitamin C içeren bir porsiyon domates ya da turunçgil meyve tüketmeye çalışmalıdır.

Protein (2-3 porsiyon), et, balık, fasulye gibi baklagillerde bulunur, ve bebeğin doku gelişimi için kritik bir öneme sahiptir. 60-90 gram pişmiş yağsız et, tavuk ya da balık (iskambil kağıdı büyüklüğünde), bir porsiyon diye düşünülebilir. Bir yumurta, iki yemek kaşığı fıstık ezmesi, ya da 1/3 kap kabuklu yemiş de 30 gram et olarak sayılır.

Bebek için en iyi beslenme devam ediyor

Eğer vejeteryansanız, yumurta, tofu, soya burger, soya sütü gibi soya ürünleri, baklagiller yiyerek protein ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmalısınız. Hekiminizle yeterli miktarda protein aldığınızı kontrol etmeniz çok önemlidir.

Süt ürünleri (3-4 porsiyon), bebeklerin kemik ve diş gelişimi için yardımcı olan kalsiyumu vücudumuza verir. Günlük kalsiyum alımınız en az 1000 mg olmalıdır. Bir porsiyon, 1 kase yoğurt veya süt, 5x 2,5 cm doğal peynir, ya da 50 g işlenmiş peynirdir. Brie, Feta, Camembert ve Roquefort gibi özellikle hamilelikte tehlikeli olan, bir çeşit bakteri kaynaklı gıda zehirlenmesi listeriosize neden olabilecek, pastörize olmamış yumuşak peynirlerden kaçınmanız gerekir.Süt ürünleri tüketemeyen kadınlar, doktorlarına kalsiyum takviyesi alımı konusunda danışmalıdır.

Yağlara, hamile değilmişsiniz gibi yaklaşılabilir – idareli olarak. Balık ve zeytinyağındaki sağlıklı yağlardan bahsetmiyoruz. Dikkatli olmanız gerekenler, tereyağı, et ve tam yağlı süt ürünlerinde görülen yağlardır. Hamilelik sırasında yağlar, alınan günlük kalorinin yüzde 30'unu oluşturmalıdır. Bunlar size enerji verir ve vücudunuzun kritik vitaminleri kullanmasına yardım eder.

Vitaminlerinizi alın

Dengeli bir beslenme aşağıdaki iki istisna dışında ihtiyacınız olan besinlerin çoğunu karşılar:

Folik asit: Bu önemli besin maddesi, hamilelik sırasında oluşabilecek beyin-omurilik doğum kusurları (nöral tüp kusurlaru) riskini azaltır. Ayrıca bebeğinizin hızlı gelişimininin desteklenmesinde gereklidir. Öyle ki, 2002 yılında İsveçli kadınlarla yapılan araştırmaya göre folik asit erken dönem düşük riskinini de azaltmaktadır. Eğer şu an hamileyseniz, doktorunuz muhtemelen size folik asit içeren doğum öncesi multivatimin reçete etmiştir. Ama siz ilave katkılı gevrekler, yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgilleri yiyerek de beslenmenize bu önemli besini katmaya devam edebilirsiniz. Hamile kalmayı mı planlıyorsunuz? Folik asit içeren multivitaminler almaya ve folik asitçe zengin gıdaları tüketmeye başlayın.

Demir: Demire olan ihtiyacınız, hamilelik sırasında günlük 15 mg'dan 30 mg'a çıkarak anemiyi önlemek için ikiye katlanır. Özellikle fetüsün hızla büyüdüğü ve annenin kan basınıcının arttığı ikinci üç aylık dönemde her gün günlük 30 mg takviye alınması özellikle çok önemlidir. Ayrıca, hamileliğin sonlarına doğru bebeğiniz, hayatının ilk ayları için de demir depoluyor olacaktır.

Artık hamilesiniz, doğru beslenmek iki kat daha önemli ve uygulaması kolay. Bebeğiniz ve sizin için sağlıklı bir hamileliği garantiye almanın en iyi yolu akıllı bir beslenme programı takip etmek ve günlük multivitaminlerinizi düzenli olarak almaktır.

Kaynak: https://www.parents.com/

Hülya Saraçoğlu Akhan

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ